Erişilebilirlik

Obama: 'Kaddafi Çekilmeli'


Obama: 'Kaddafi Çekilmeli'

Başkan Barack Obama, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin meşruluğunu kaybettiğini ve hemen görevini terk etmesi gerektiğini söyledi.

Obama bu görüşünü Perşembe günü Beyaz Saray’da Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ile yaptığı basın toplantısında açıkladı.

Başkan Obama, Libya’ya uçuş yasağı uygulanması seçeneği üzerinde durulduğunu da belirtti. Savunma Bakanı Robert Gates dün uçuş yasağının savaş anlamına geleceğini çünkü uygulanması için Libya’nın hava savunma sisteminin bombalanması gerekeceğini söylemişti.

Amerika Savunma Bakanlığı, televizyon görüntülerinin , Kaddafi yönetiminin muhalif güçlere karşı hava gücünü kullandığını kanıtladığını bildirdi. Bakanlık sözcüsü, hedefler açık olmamakla birlikte hava gücünün kullanıldığının kesin olduğunu söyledi.

Obama, Libya ile ilgili bütün seçenekleri değerlendirmeleri için tüm Amerikan bakanlık ve dairelerine talimat verdiğini de açıkladı.

Buarada Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Luis Moreno-Ocampo, Kaddafi, bazı oğulları ve üst düzey yöneticiler hakkında insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle resmi soruşturma başlattı.

XS
SM
MD
LG