Erişilebilirlik

Obama Kamu Harcamalarını Kısma Yolları Arıyor


Obama Kamu Harcamalarını Kısma Yolları Arıyor

Amerika, borç krizine düşmemek için kamu harcamalarını kısma yolları arıyor. Başkan Barack Obama’nın oluşturduğu tarafsız bir komisyon bütçe kesintisiyle ilgili bir tavsiye raporu hazırladı. Ulusal Mali Sorumluluk ve Reform Komisyonu’nun tavsiyeleri arasında emeklilik yaşının yükseltilmesi ve bazı vergi indirimlerinin kaldırılması da var. Komisyonun üyeleri bugün kesintiye gidilmezse Amerika’nın ilerde büyük sorunlarla karşılaşacağını söylüyor.“Amerika bugün harcamalarını kısmazsa, yarın Avrupa ülkeleri gibi borçlarını ödeyemez hale gelir.” Özel bütçe komisyonu, 14 trilyon dolarlık açığın kapatılmaması halinde ortaya çıkacak tabloyu bu şekilde özetliyor. Komisyonun Eş Başkanı eski Cumhuriyetçi Senatör Alan Simpson bulgularını şöyle açıklıyor: "Rakamlar ortada. Yunanistan, İrlanda, İspanya ve Portekiz hakkında fazla bir bilgimiz yok ama bildiğimiz şu, harekete geçmezsek burada da kötü şeyler olacak.”

Komisyon savunma harcamalarında 100 milyar dolarlık kesinti öngörüyor ve ülke dışındaki Amerikan üslerinin üçte birinin kapatılmasını istiyor. Benzinden alınan verginin ikiye katlanması, emeklilik yaşının yükseltilmesi ve yaşlıların sağlık harcamalarının azaltılması da öneriliyor.

Plan uygulanırsa, bütçe açığı 4 milyar dolar azaltılacak ve 2014 yılında bütçe denkleştirilecek.

Ancak Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Jan Schakowsky, plana karşı çıkıyor ve önlemlerin yoksulları hedef aldığını söylüyor: “Fedakarlıktan bahsediyoruz, ama bu rakamlar herkesin eşit fedakarlıkta bulunmadığını gösteriyor. Son yıllarda bazıları sürekli kaybederken, bazıları daha da çok kazanıyor.”

Komisyonun Demokrat Eş Başkanı, planın uygulamaya konulacağından emin görünüyor: “Sadece diğer ülkelerde neler olduğuna bakmak bile yeterli, bu sorunu şimdi çözmezsek, tarihin en ciddi ekonomik kriziyle karşı karşıya kalacağız. Onun için ya şimdi durumun ciddiyetine varıp harekete geçeriz, ya da elimiz kolumuz bağlı, krizin gelmesini bekleriz.”

Bütçe açıkları kapatılmazsa, Amerika, Çin gibi yatırımcılardan borç alabilmek için daha yüksek faiz ödemek zorunda kalabilir.

Amerika’nın bütçe açığının yurtiçi hasılaya oranı yüzde 60 civarında.

Yunanistan’da bu oranın 2011’de yüzde 140’a çıkması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG