Erişilebilirlik

Obama: 'Mısır'daki Gelişmeleri Kaygıyla İzliyoruz'


Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin istifasını isteyen muhalefetin gösterileri devam ederken, Başkan Barack Obama bu ülkedeki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini açıkladı.

Pretoria’da Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’yla ortak basın toplantısı düzenleyen Başkan Obama, Amerika’nın Mısır’da değişimin barışlı yollardan gerçekleşmesini arzuladığını söyledi. Tüm taraflara şiddetten vazgeçmeleri çağrısı yapan Obama, muhalefetle Cumhurbaşkanı Mursi’nin ülkeyi ilerletme yönünde yapıcı diyaloğa girmesini istedi, yaşanan açmazın kimseye yarar sağlamadığını savundu.

Mısır’da muhalefet ve hükümet yandaşları arasındaki gösterilerde çıkan sokak çatışmalarında en az yedi kişi hayatını kaybetti. Cuma günü öldürülen üç kişi arasında bir de Amerikan vatandaşı bulunuyor. Andrew Pochter adlı genç öğrencinin, İskenderiye’deki protesto eylemlerinin fotoğrafını çekerken bıçaklandığı bildirildi.

Andrew Pochter’ın ailesi, oğullarının bölge kültürüne aşık olduğunu, Mısırlı çocuklara İngilizce öğretmek amacıyla bu yaz İskenderiye’de çalıştığını bildirdi.

Mısır muhalefeti, Cumhurbaşkanı Mursi ve bağlı olduğu Müslüman Kardeşler hareketinin laik Mısırlılar’ın haklarını gasp ettiğini savunuyor.

Muhalefet, Mursi’nin cumhurbaşkanlığı görevinin birinci yıldönümü olan Pazar günü de Kahire’nin meşhur Tahrir Meydanı’nda büyük gösterilere hazırlanıyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mursi’yi protesto etmek için Mısır parlamentosunun üst kanadının sekiz üyesi istifa ettiği bildirildi. Bu kişilerin hangi partiden olduğu açıklanmadı.
XS
SM
MD
LG