Erişilebilirlik

Obama’nın IŞİD Stratejisi Hala Tartışmalı


Obama’nın IŞİD Stratejisi Hala Tartışmalı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Ramadi’nin geçtiğimiz ay IŞİD’in eline geçmesinin ardından Amerika’nın Irak’taki stratejisi daha fazla tartışılırken Obama yönetimi, Anbar’daki El Takaddam Hava Üssü’ndeki Irak güçlerine yardım için daha fazla askeri danışman ve ekipman gönderme kararı aldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, kararın Irak Başbakanı Haydar El Abadi’den gelen talep üzerine alındığını açıkladı: “Sünni aşiret güçlerinin Irak merkezi hükümetinin komuta ve kontrolü altına girmesi için yürütülen çabaların yararlı olacağına inancımız sürüyor. Bu, Anbar’da IŞİD’le mücadelede etkili bir taktik olacak.”

Earnest, Anbar’daki durumun kaygıya yolaçtığını ve Sünni aşiret kuvvetlerinin eğitimi ve silahlandırılmasının zor bir görev olacağını da ekledi: “Şu anda Iraklı güçleri eğitme kapasitemiz, orduya katılmak isteyenlerin sayısından daha yüksek.”

G7 zirvesinde Irak Başbakanı El Abadi’yle görüşen Başkan Barack Obama, Irak hükümetinin Sünni aşiretlere ulaşmasının hem orduya katılacak kişi sayısını arttırma, hem de eğitim ve teçhizat sağlama açısından önemli olduğunu söyledi: “Şu anda tam bir stratejimiz yok çünkü bu, Irak’ın orduya alım ve eğitim konusundaki çabalarına bağlı bir süreç.”

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, Irak’a ek asker kararını şöyle değerlendirdi: “Bu, doğru yönde atılmış bir adım. Başkanın da itiraf ettiği gibi, ortada bir kazanma stratejisi yok. Bu sadece bir taktik hamlesi.”

Beyaz Saray, gönderilecek askerlerin Irak’taki 3100 askeri danışmana katılacağını, ancak Obama’nın muharip kuvvet göndermeme konusundaki kararının değişmediğini de vurguladı.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG