Erişilebilirlik

Obama İçin Kritik Sınav


Demokrat Parti Ulusal Kurultayı, Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde bugün başlıyor.

Başkan Barack Obama ve yardımcısı Joe Biden, bugün başlayacak kurultayda Demokrat Partililer tarafından 6 Kasım’da yapılacak seçimler için bu görevlere yeniden aday gösterilecek.

Bugünkü etkinlikler arasında Başkan Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın bir konuşma yapması bekleniyor. 2008’de Denver’daki Demokrat Parti kurultayında da konuşma yapan ve büyük sempati toplayan Michelle Obama’nın bugünkü konuşmasında da, Barack Obama’ya bir eş ve baba olarak vurgu yapması bekleniyor.

Demokrat Parti’nin kurultayı bugün başlarken, Başkan Obama son birkaç gününü kararsız seçmenlerin yoğun olduğu eyaletlerde geçirdi, ayrıca Isaac kasırgasının vurduğu Louisiana eyaletini ziyaret etti.

Sağlam ve ikna edici bir ekonomik çözüm planı

Demokrat Partililer, kurultay konuşmasını son gece yapacak olan Başkan Obama’nın ülkeyi içinde bulunduğu ekonomik sorunlardan kurtaracak sağlam ve ikna edici bir plan sunması gerektiği görüşünde birleşiyor. Dört yıllık görev süresi boyunca, Amerikan otomotiv sektörünün kurtarılması, kendisinden önceki Demokrat Partili başkanların başaramadığı sağlık reformunu çıkarması, Irak’tan Amerikan askerlerinin çekilmesi ve el Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesi gibi başarılara imza atmakla birlikte Obama yönetimi, ekonomik ilerlemeyi hızlandırmayı ve işsizlik oranını düşürmeyi başaramadı. Bundan dolayı da seçimin yeniden seçilmek isteyen Başkan Obama açısından referanduma dönüşme olasılığı bulunuyor.

Demokrat Parti Kurultayı'nın yapılacağı Charlotte Time Warner Cable Arena basketbol salonu
Demokrat Parti Kurultayı'nın yapılacağı Charlotte Time Warner Cable Arena basketbol salonu
35 bin kişinin beklendiği kurultay, Charlotte kentinin Tomcats basketbol takımına ait Time Warner Cable Arena’da yapılacak. Ancak Başkan Obama kapanış konuşmasını, dört yıl önce Denver’daki kurultayda yaptığı gibi, Time Warner Cable Arena’nın hemen yanında bulunan Bank of America Stadı’nda yapacak. Ancak Charlotte’ta haftasonuna kadar devam edecek hava muhalefetinin 74 bin kapasiteli stattaki katılımı etkileyebileceği bildiriliyor.

Kurultayda eski Başkan Bill Clinton bir konuşma yapacak. Obama yönetimi bu kurultayda Bill Clinton’dan özellikle bu kurultayda konuşma yapmasını istedi. Bununla birlikte uzmanlarca, Amerikan kamuoyunun sempatisini hala koruyan Bill Clinton’ın yarın yapacağı konuşmanın, Başkan Obama’nın konuşmasını bastırabileceği kaygıları dile getiriliyor. Ancak parti yetkilileri, Clinton’un yapacağı konuşmanın Obama’ya destek verme amaçlı olduğunu belirtiyor. Eski Başkan Jimmy Carter ise mesajını video aracılığıyla açıklayacak.

Kamuoyu Yoklamalarında Obama Çok Az Farkla Romney'in Önünde

Gallup şirketi tarafından yapılan son kamuoyu yoklaması, Başkan Barack Obama’yı Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney’in bir puan önünde gösteriyor. Geçen hafta Florida eyaletinin Tampa kentinde yapılan Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, Romney’e beklediği desteği kazandırmışa benzemiyor. Cumhuriyetçi kurultayından sonra yapılan kamuoyu yoklamasına katılanların yalnızca yüzde 40’ı Romney’e oy vereceklerini söylüyor. Bununla birlikte ekonomiyi düzeltme konusunda seçmenlerin Romney’e güveni Obama’dan daha fazla.

Öte yandan Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nın yapıldığı Charlotte kenti gösterilerin de merkezi olacak. Başkan Obama ve Demokrat Parti’ye destek veren gösteriler ağırlıklı olarak “İşgal” hareketi tarafından düzenleniyor. Gösteriler büyük sermayenin nüfuzundan duyulan rahatsızlığı yansıtmayı amaçlıyor. Charlotte kenti, New York’tan sonra Amerika’nın ikinci büyük finans merkezine ev sahipliği yapıyor. Kentin finans merkezi bundan dolayı “Güney’in Wall Street’i” diye anılıyor. Kampanyası boyunca büyük sermayeden uzak durmaya çalışan Obama yönetimi, Demokrat Parti’nin buradaki ulusal kurultayı etkinlikleri için büyük şirketlerden bağış almayı reddetti. Bu durum, partiyi mali sıkıntıya soktuğu için normalde dört gün sürmesi beklenen kurultay üç güne indirildi.

Charlotte’ta büyük bir yürüyüş düzenleyecek olan göstericiler arasında savaş karşıtı ve göçmen hakları için mücadele veren grupların yanı sıra, işçi örgütleri de yer alacak.
XS
SM
MD
LG