Erişilebilirlik

Obama ve Netanyahu Beyaz Saray'da Görüştü


Başkan Barack Obama, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile barış sürecini canlandırma yollarını görüştü.

Obama, görüşme sonrası yaptığı açıklamada barış sürecinde bazı güven arttırıcı adımların atıldığını belirtirken Gazze’ye ablukanın hafifletilmesini örnek gösterdi. Obama, Amerika-İsrail ilişkilerinin gerginleştiği yolunda çıkan söylentilerin doğru olmadığını da belirtti.

Netanyahu ise Filistinlilerle barış için kararlı olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapacağını söyledi

İki lider, İsrail’in Mart ayında Doğu Kudüs’te Yahudiler için konut inşasına izin veren tartışmalı kararından sonra ilk kez görüştü.

Obama ile Netanyahu arasındaki görüşmede ele alınan en önemli konulardan biri Amerika-İsrail ilişkileriydi.

Başbakan Netanyahu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, son aylarda gerginlikler olduğu yolunda çıkan haberlere rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlam olduğunu söyledi.

Netanyahu, Amerika ile İsrail arasındaki özel ilişkinin çökmekte olduğu yolundaki haberlerin tümüyle yanlış olduğunu belirtti

Obama da, ilişkinin güçlü olduğunu bir kez daha vurgularken İsrail başbakanının kullandığı ifadeyi tekrarladı.

Obama, Amerika ile İsrail arasındaki bağın asla koparılamayacağını söyledi.

İki lider, Netanyahu’nun Beyaz Saray’da soğuk karşılandığı yolunda haberlerin çıktığı 23 Mart’taki görüşmeden sonra ilk kez biraraya geldi.

Görüşme, İsrail’in Doğu Kudüs’te Yahudiler için yeni konutlar inşa edeceğini açıklamasından hemen sonra yapılmıştı. Açıklama sırasında Başkan yardımcısı Joe Biden İsrail’i ziyaret ediyordu.

Netanyahu’nun Washington’a aslında 1 Haziran’da yapacağı ziyaret Gazze’ye yardım götüren gemi konvoyuna İsrail’in komando baskını düzenlemesi üzerine iptal etmişti.

İsrail, son haftalarda Gazze’ye uyguladığı ablukayı hafifletmişti. Obama İsrail’in ablukayı hafifletmesini övdü.

Gazze’ye daha fazla insani yardım sevkine izin verilmesini memnunlukla karşılayan Obama, bu alanda gerçek bir ilerleme kaydedildiğini ve bunun çok kişinin beklemediği kadar hızlı ve etkili geliştiğini söyledi.

Obama ile Netanyahu, İsrail-Filistin barış sürecini, halen sürdürülen dolaylı görüşmelerin ötesinde ilerletme konusunu da ele aldı.

Başkan Obama, İsrail başbakanı ile 2008 sonunda kesilen doğrudan görüşmeleri yeniden başlatma konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Başbakan Netanyahu da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile yüzyüze görüşme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Doğrudan görüşme zamanının geldiğini belirten Netanyahu, Başkan Obama’nın yardımıyla kendisi ve Mahmut Abbas’ın barış, güvenlik ve refah getirecek bir siyasi çözüme varmak için masaya oturmaları gerektiğini savundu.

Obama, doğrudan görüşmelerin, 1 Eylül’de İsrail’in yeni yerleşim inşaatlarını geçici olarak dondurma süresi sona ermeden başlamasını istediğini söyledi.

Filistin lideri Abbas, İsrail yerleşim birimi inşaatlarına son vermeden doğrudan görüşmelere başlamayı reddediyor.

XS
SM
MD
LG