Erişilebilirlik

Obama’dan Moskova’ya Sert Yaptırımlar


Başkan Barack Obama, Rusya’nın Amerikan başkanlık seçimlerine siber müdahalede bulunduğu gerekçesiyle Rus yetkililer ve istihbarat servislerine yeni yaptırımlar getirdi.

Buna göre, Washington’daki Rus Büyükelçiliği ve San Francisco’daki konsoloslukta görev yapan 35 Rus diplomat ve ailelerinin 72 saat içinde ülkeyi terketmeleri istendi.

Amerikalı bir yetkili, Maryland’de ve New York’ta Rusya devletine ait olan ve istihbaratla alakalı faaliyetler için kullanılan iki binanın kapatılacağını, binalara Rus diplomatların erişiminin kesileceğini de açıkladı.

Yetkili, Rus hükümetinin Rusya’daki Amerikan büyükelçiliği personelinin güvenliği ve kabiliyetini engelleyen adımları yeniden değerlendirmesini umduğunu da belirtti.

Amerikalı yetkili, Washington’un bu adımlarının, Amerika’nın Rusya’daki diplomatlarına yönelik tacizlere ve Amerika’daki Rus diplomatların diplomatik sorumluluklarıyla “bağdaşmayan” hareketlerine yanıt olarak atıldığını kaydetti.

Obama: "Bu daha başlangıç"

Tatil için bulunduğu Hawaii’nin Honolulu kentinde konuşan ABD Başkanı Barack Obama bu gelişmeyi, “Rus Hükümetinin Amerika’nın çıkarlarına uluslararası normlara aykırı biçimde zarar verme çabalarına karşılık olarak hem gizli hem de açık bir şekilde yaptığı uyarılardan sonra atılan, uygun bir adım” olarak niteledi.

“Bu eylemler, Rusya’nın agresif tutumu karşısında verdiğimiz tepkinin tümü değil” diyen kaydeden Obama, zamanını ve yerine bizim karar vereceğimiz bir takım yaptırımlar uygulanmaya devam edecek ve bunlar kamuoyuyla paylaşılmayacak” diye konuştu.

Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına dair ayrıntılı bir raporun da ABD Kongresi’ne önümüzdeki günlerde sunulacağını söyledi.

Ryan: "Geç kalınmış bir adım"

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili lideri Paul Ryan da, Rusya’nın devamlı olarak Amerika’nın çıkarlarına karşı hareket ettiğini ve Obama yönetiminin Rusya’ya karşı yaptırım uygulamada geç kaldığını söyledi. Ryan yaptığı açıklamada, “Yönetimin aldığı yaptırım kararı geç kalınmış bir adım olsa da, bu adım, Rusya ile sekiz yıldır yürütülen başarısız politikaları uygun bir şekilde sonlandırmış oldu. Bu ayrıca Obama yönetiminin, şimdiye kadar uyguladığı verimsiz dış politikanın başlıca örneğini oluşturuyor” dedi.

Obama’dan Moskova’ya Sert Yaptırımlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Kremlin’den tepki

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da Amerikan yaptırımlarının Rusya ile diplomatik ilişkileri yıkıma uğrattığını belirtti.

Peskov, Moskova’nın yeni yaptırımların etkinliği konusunda şüpheleri olduğunu, zira Obama yönetiminin 3 hafta sonra görevden ayrılacağını kaydetti.

Amerikan yaptırımlarının kanunsuz olduğunu belirten Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karşılık konusunda karar vereceğini söyledi. Kremlin sözcüsü Rusya’nın tepkisinin yeterli olacağını da kaydetti.

Rus Dışişleri Bakanlığı da yeni yaptırımları kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “dürüst olmak gerekirse Rus bilgisayar korsanları yalanlarından yorulduk, Obama yönetimi 6 aydır yanlış bilgilendirme kampanyası ile Kasım’daki seçimlerde tercih ettiği adayı seçtirmeye çalışıyordu ama istediği sonuca ulaşamadı, başarısızlığı için özür arıyor” dendi.

Yaptırımlar uygulanırsa devam edip edemeyeceği de tartışmalı çünkü Trump 20 Ocak’ta resmen Beyaz Saray’daki mesaisine başlayacak.

Donald Trump’ın basın danışmanı Sean Spicer ise Rusya’nın seçimlere hile karıştırdığına dair kanıt sunulması gerektiğini belirtti.

8 Kasım’daki seçimlerin ardından Amerika’da istihbarat servisleri Rus bilgisayar korsanlarının seçim sürecinde üst düzey yetkililerin onayıyla sürece müdahale ettikleri sonucuna varmıştı.

Amerika'dan 35 Rus Diplomata Sınırdışı Kararı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG