Erişilebilirlik

OECD: "Küresel Yavaşlama En Çok Avrupa'yı Vuracak"


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) küresel ekonominin önümüzdeki yıl resesyona girmekten kurtulmasının beklendiğini, ancak 1970'li yıllardan bu yana yaşanan en ağır enerji krizinin ekonominin yavaşlamasına neden olacağını kaydetti. Küresel ekonomik yavaşlamadan en çok Avrupa'nın etkileneceğini öngören OECD, enflasyonla mücadelenin bir numaralı öncelik olması gerektiğinin altını çizdi.

OECD'den bugün gelen açıklamada her ülkenin önümüzdeki yıla ilişkin ekonomik görünümünün değiştiğini, ancak İngiltere'nin ekonomik yavaşlamadan en çok etkilenecek ülke olacağını kaydetti.

OECD’nin "Krizle Yüzleşmek" adıyla yayınladığı Kasım 2022, 3. çeyrek dilim, Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Türkiye'nin 2022'deki büyüme hızı 5,4'ten 5,3'e çekilirken, yüzde 3 olarak belirlenen 2023 büyüme oranı korundu. Türkiye ekonomisinin, 2024 yılında yüzde 3,4 büyüyeceği öngörüldü.

OECD raporunda Türkiye'deki enflayonun bu yıl sonunda yüzde 73,2 olması tahmin ediliyor. OECD, 2023'te enflasyon oranı gerilese bile yüksek seyretmeye devam edeceğini de tespit ediyor. Buna göre OECD, enflasyonun 2023'te yüzde 44,6'ya; 2024 yılında da yüzde 42'ye gerileyeceğini öngörüyor.

Türkiye 2022 için yüzde 10,7 olan işsizlik oranı beklentisinin, 2023'te yüzde 10,3; 2024'te ise 10 olacağı tahmini yapıldı. Başka bir deyişle, işssizlik oranı önümüzdeki 3 yıl boyunca yüzde 10'un üzerinde seyretmeye devam ediyor.

OECD Raporunda, tüm dünya merkez bankaları, ekonomide resesyon riskini göze alarak faiz arTtırımına giderken, büyüme politikasını ön plana koyan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB), faizleri yükseltmesi tavsiyesinde de bulunuyor.

OECD'ye göre küresel ekonomik büyüme hızı, bu yılki büyüme hızı olan yüzde 3,1'den yüzde 2,2'ye gerileyecek. 2024'teyse küresel ekonomik büyüme hızının yüzde 2,7'ye çıkması bekleniyor.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, teşkilatın son Ekonomik Görünüm raporunu sunduğu basın toplantısında, "Bir resesyon öngörmüyoruz, ancak kesinlikle bir zayıflama dönemi olacağını tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

OECD, küresel ekonomik yavaşlamanın ülke ekonomilerini eşit olarak etkilemediğini, ancak Rusya'nın Ukrayna'da yürüttüğü savaşın iş faaliyetlerine darbe indirmesi ve enerji maliyetlerini arttırması nedeniyle yavaşlamadan en çok Avrupa'nın etkilendiğini kaydetti.

19 ülkenin bulunduğu Euro Bölgesi'nde ekonominin bu yıl yüzde 3,3 büyüyüp, 2023'ye büyümenin binde 5'e gerileyeceğini tahmin eden OECD, 2024 yılındaysa Euro Bölgesi'ndeki büyümenin yüzde 1,4 olacağı öngörüsünde bulundu. OECD, Eylül ayındaki tahminlerindeyse bu yılki büyümenin yüzde 3,1, 2023'teki büyümeninse binde 3 olacağını açıklamıştı.

OECD, Avrupa ekonomisinin lokomotifi sayılan Almanya'nın önümüzdeki yıl binde 3 oranında küçüleceği tahmininde bulunuyor. Ekonomisi sanayi ağırlıklı olan Almanya, Rus enerjisine bağımlı bir ülke. OECD'nin Eylül ayı tahminindeyse Alman ekonomisindeki daralmanın 2023'te binde 7 oranında olacağı kaydedilmişti.

Rus doğalgaz ve petrolüne Almanya'ya kıyasla daha az bağımlı olan Fransa'nın ise 2023'te binde 6 oranında büyümesi bekleniyor. İtalya'nın önümüzdeki yılki büyüme tahmininin binde 2 olması, bazı çeyreklerde İtalyan ekonomisinde daralma yaşanabileceğine işaret ediyor.

Euro Bölgesi dışındaysa yükselen faiz oranları, hızla artan enflasyon ve zayıf güven nedeniyle İngiliz ekonomisinin önümüzdeki yıl binde 4 oranında daralacağı öngörülüyor. OECD, daha önceyse İngiliz ekonomisinde binde 2 oranında büyüme olacağını tahmin etmişti.

Amerikan ekonomisinin durumununsa nispeten daha iyi olacağı öngörüsü var. Büyümenin bu yılki oran olan yüzde 1,8'den 2023'te binde 5'e ineceği tahmin edilirken Amerikan ekonomisinin 2024'te yüzde 1 oranında büyüyeceği düşünülüyor. OECD, daha önceki tahmininde, dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerikan ekonomisinin bu yıl sadece yüzde 1,5 oranında büyüyeceğini, 2023 tahmininin de aynı kalacağını bildirmişti.

OECD üyesi olmayan Çin ise 2023'te büyüme görecek ender ekonomilerden biri olarak değerlendiriliyor. Çin ekonomisindeki büyümenin bu yılki oran olan yüzde 3,3'ten 2023 yılında yüzde 4,6'ya çıkması, 2024'te de yüzde 4,1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Daha sıkı para politikalarının devreye girmesi ve enerji fiyatlarındaki baskıların azalmasıyla birlikte OECD ülkeleri genelinde enflasyonun bu yıl yüzde 9'dan 2024'te yüzde 5,1'e gerilemesi de bir başka beklenti.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, "Para politikaları konusunda en gelişmiş ülkelerde ve çok sayıda gelişmekte olan ekonomide enflasyon beklentilerini sabitlemek için daha fazla sıkılaşma gerekiyor" dedi.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG