Erişilebilirlik

Türkiye Terörle Mücadelede Üç Bankayı Uyardı


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek üç bankanın Mali Suçlar Araştırma Kurulu’na kara para aklanmasını ve terörizmi durdurmaya yeterince destek vermediğini belirtirken bankaların adlarını açıklamadı

Anadolu Ajansı,Türk yetkililerinin isimlerini açıklamadıkları üç bankayı terör örgütlerine verilen maddi desteği ve para aklama suçlarını durdurulabilmeleri konusunda daha fazla işbirliği yapmaları için uyardıklarını bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ajansa yaptığı açıklamada, üç bankanın Mali Suçlar Araştırma Kurulu’na kara para aklanmasını ve terörizmi durdurmaya yeterince destek vermediğini söyledi. Ancak Şimşek gizlilik endişesi nedeniyle bankaların isimlerini vermekten çekindi.

Bakan Şimşek, bankaları devlet kurumlarıyla daha fazla işbirliğine girmeleri ve verilen çabalara destek vermeleri için uyardıklarını ve bundan sonra kendileriyle istenilen seviyede çalışmalarını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi uzun zamandır beklenen terör örgütlerinin veya üyelerinin banka hesaplarını mahkeme kararıyla donduracak ve parasal yardım sağlayanları cezalandıracak yasayı geçen yıl çıkarmıştı.

Mali Eylem Görev Gücü Kuruluşu Türkiye’yi, Ekim 15’e kadar “Gri Liste”de tutuyordu. Para aklama araştırma kurumu’nun yayınladığı “Gri Liste”, yıllar boyunca uyarıldıkları halde, terör örgütlerine verilen maddi desteği engellemeye yönelik yasa çıkarmayan veya çıkarılan yasaları uygulamayan ülkelerin listesini yayınlıyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG