Erişilebilirlik

Oscarlı Yönetmen Danny Boyle’un Yeni Filmi: 127 Saat


Oscarlı Yönetmen Danny Boyle’un Yeni Filmi: 127 Saat

Oscarlı yönetmen Danny Boyle’un 127 Saat adlı filminde bir dağcının gerçek hikayesi beyaz perdeye taşınıyor. Utah’ta 2003 yılında yaptığı bir tırmanış sırasında ayağı kayan ve iki kaya arasında sıkışan ve Aron Ralston adlı dağcı, 127 saat orada kurtarılmayı beklemek zorunda kalmıştı. Ölümle yüzleşen Ralston, kurtulmak için kör bir bıçakla kolunu kesmek zorunda kaldı. Film, işte bu karar öncesindeki o sıkıntılı 127 saati ve Ralston’ın kurtuluşa giden cesaretini konu alıyor.

Aron Ralston’ın acısı seyircinin gözleri önünde yaşanıyor. Artan sıcak, susuzluk ve giderek yaklaşan ölüm Ralston’ın çektiği acıyı katlıyor. 2 saat boyunca izleyici de Ralston’la birlikte kayaya sıkışıp kalıyor.

Filmdeki yorumlar Ralston’ın sıkışıp kaldığı sırada elindeki kameraya ailesi ve arkadaşları için kaydettiği gerçek mesajlardan alınmış. Aron Ralston karakterini filmde James Franco canlandırıyor. Franco, Ralston’ın kendisine verdiği görüntülerden onun karakterini çözmeye çalıştığını söylüyor ve “Oradan çıkabileceğini bilmeden sıkışıp saatlerdeki kaldığı halini gördüm. Öleceğini sandığı o saatleri seyirciye gösterdik,” diyor.

Yönetmen Danny Boyle, filmin arka planında doğal ortamı kullanıyor. Bu ortam da filmin karakterlerinden biri haline geliyor. Bir zamanlar kendine güvenen, kendine yetebilen Aron bir anda yardıma muhtaç duruma düşüyor ve kendinden çok büyük kayaların arasında sıkışıp kalıyor. Filmin büyük bölümü karakterin sıkışıp kaldığı kanyonun içinde geçiyor. Çekimin çok zor geçtiğini söyleyen Boyle şöyle konuşuyor: “Durağanlığın içinde filmin kolayca içe dönük bir film olması tehlikesi vardı. Müzik katmak bir seçenekti.”

Adrenalini giderek arttıran müzik etkileyici görüntülerle birleşiyor. Bir diğer teknikse aynı anda ikiye bölünmüş ekranda bir tarafta ana karakteri diğer tarafta da sevdikleriyle yaşadığı anıları göstermek olmuş. Boyle, ana karakterin mağarada yalnız olmadığını anlatıyor. Çünkü hayalinda uğruna yaşamak istediği insanları canlandırıyor.

Filmde Aron’ın kolunu kestiği sahne uzun uzun yer alıyor. Boyle, “Aron’ın yazdığı kitapta bu olay yaklaşık 40 dakika sürüyor. Bu çabucak yapabileceğiniz birşey değil. Özellikle de elinizde kör bir bıçakla varsa,” diye konuşuyor.

Filmin sonu da tıpkı başı gibi yoğun. Yaşam ölümü yeniyor ve Aron eskisinden daha farklı bir insan olarak hayata dönüyor.

XS
SM
MD
LG