Erişilebilirlik

Oyuncaklar Çocukların Meslek Seçimini Etkiler mi?


Oyuncaklar Çocukların Meslek Seçimini Etkiler mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Uzmanlar, Lego ve Goldie Blox gibi oyuncakların, çocukların mühendislik ve inşaat alanlarına duydukları ilgiyi arttırabileceğini ancak çocukların gelecekte bu alanlarda eğitim almalarında asıl rolü velilerin oynadığını söylüyor

Başkan Barack Obama’nın Beş Yıllık Stratejik Planlaması, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında uzmanlaşmış öğrenci ve öğretmen sayısını arttırmayı hedefliyor. İstatistikler, önümüzdeki yıllarda bu alanlarda eğitim almış öğrencilere olan talebin büyük oranda artacağını gösterirken gençler bu bilim dallarına fazla ilgi göstermiyor. Özellikle kız öğrenciler, erkeklere göre çok daha ilgisiz. Amerika’nın Sesi, velilerin çocuklarına aldıkları oyuncakların, çocukların mesleki seçimleri üzerindeki etkilerini araştıran ilginç bir haber hazırladı.

Obama yönetimi, gençlerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında daha iyi eğitim alması için üç milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Bunun sebebiyse, önümüzdeki yıllarda bu alanlardaki eleman açığının büyük oranda artacak olması.

Ancak kız öğrenciler, bu bilim dallarına erkeklerden daha az ilgi gösteriyor. Bu alanlardaki öğrencilerin sadece yüzde 25’i kız. Amerika Eğitim Bakanlığı’ndan Camsie McAdams, kızların kendilerini bu alanlardan dışlanmış hissettiklerini söylüyor: “Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematikle ilgili sektörlere bakarsınız, yöneticilerin genellikle erkek olduğunu görürsünüz. Kadınlar, hemcinsleriyle kendilerini daha rahat hisseder. Böyle olunca da, kadınlar erkeklerin ağırlıklı olduğu bilim dallarında eğitim almak istemiyor.”

Mühendis Debbie Sterlin kızlar için inşaat oyuncakları tasarlıyor. Goldie Blox adı verilen bu oyuncak, kızların boyutsal ve uzamsal beceriler geliştirmelerine, böylece de inşaat ve mühendislik alanlarına ilgi duymalarına yardımcı oluyor.

Sterling, kızların ilgisini çekmek için oyuncağa Goldie adını vermiş. Goldie güzellik veya modaya odaklanmıyor. Goldie hikaye anlatabiliyor, zor sorunları çözebiliyor ve yeni bir dünya yaratabiliyor.

Burası yedi yaşındaki Mia’nın odası. Bu odada oyuncak bebekler veya diğer kız oyuncakları yok. Oda, eğitici oyuncaklarla dolu. Mia beş yaşından beri fen bilimlerine ilgi duyuyor. Goldie Blox oyuncakları, Mia’nın bütün zamanını dolduruyor: “Büyükannem bana iplik eğirme makinesi aldığında çok sevindim. Bu makinenin mühendislikle ilgili olduğunu biliyordum. Sonra internette bazı videolar izledim. Annem neden oyuncağı kurmak yerine videoları izlediğimi sorunca elimdeki parçaların yeterli olmadığını söyledim. O da bana oyuncağı kurmak için gerekli aletleri aldı.”

Kızlar için tasarlanan inşaat oyuncakları Amerika’da ilgi çekmeye başlasa da, geleneksel oyuncak bebekler kızlar arasında en fazla rağbet gören oyuncak olmayı sürdürüyor.

Uzmanlar, Lego ve Goldie Blox gibi oyuncakların, çocukların mühendislik ve inşaat alanlarına duydukları ilgiyi arttırabileceğini ancak çocukların gelecekte bu alanlarda eğitim almalarında asıl rolü velilerin oynadığını söylüyor: “Goldie Blox, iki beceriyi birleştiren bir oyuncak. Bir tanesi, mühendislik teorilerini kullanarak makineler inşa etmek, diğeri de kızların yapmayı en çok sevdiği şeylerden biri olan hikaye anlatmak. Çocuğunuza sadece Goldie Blox almak tek başına hiçbir şeyi değiştiremez. Bu oyuncağın verdiği mesajların çocuklara aktarılması çok önemli.”

Uzmanlar, kaliteli eğitim, iyi çalışma şartları ve ekip çalışması ile yaratıcı düşünce gerektiren projelere katılımın da, kadınların bilgisayar mühendisliği, bilgi teknolojileri ve fizik gibi alanlara yönelmesinde önemli rol oynayacağını ekliyor.

XS
SM
MD
LG