Erişilebilirlik

Özel Yetkili Savcılık: 'BuzzFeed'in Haberi Doğru Değil'


Rusya soruşturmasıyla görevlendirilen özel yetkili savcı Robert Mueller

Rusya soruşturmasıyla görevli özel yetkili savcı Robert Mueller’ın ofisinden yapılan açıklamada, BuzzFeed adlı internet sitesi tarafından yapılan haberin doğru olmadığı bildirildi. Haberde Başkan Donald Trump’ın, eski avukatını Kongre’de yalan ifade vermeye yönlendirdiği iddia edilmişti.

BuzzFeed ismini açıklamadığı iki federal yetkiliye dayandırdığı haberinde, Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’i Kongre’deki sorgusunda, Moskova’daki Trump Tower binasının yapılmasına ilişkin girişimler konusunda yalan söylemeye yönlendirdiğini öne sürdü.

Özel Yetkili Savcılık Ofisi Sözcüsü Peter Carr, “BuzzFeed’in avukat Michael Cohen’in ifadesine dair savcılık ofisi açıklamasına ilişkin tanımlamaları, savcılık tarafından alındığını belirttiği ifadeler ve belgenin içeriği doğru değildir.” dedi.

Bu açıklama, özel yetkili savcılığın medyada çıkan haberleri yalanması adına da önemli çünkü savcılık genellikle bu soruşturmayla ilgili açıklamalar yapmıyor.

Bu açıklamanın ardından BuzzFeed sitesinin sorumlu editörü haberlerinin arkasında olduklarını ifade etti ve özel yetkili savcılığın, haberde yanlış olan bilginin ne olduğunu açıklaması gerektiğini söyledi.

BuzzFeed’in haberi Kongre’yi de hareketlendirdi ve konuya ilişkin soruşturma başlatılacağı belirtildi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff yaptığı açıklamada, iddiaların son derece ciddi olduğunu ve gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak adına ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jerrold Nadler de bir kişiyi Kongre’ye yalan söylemeye yönlendirmenin federal bir suç olduğunu dolayısıyla komisyonun bu konuyu sonuna kadar araştıracağını belirtti.

Temsilciler Meclisi Texas Eyaleti üyesi Joaquin Castro ise, Twitter hesabından yayınladığı mesajında eğer BuzzFeed’in haberi doğruysa Başkan Trump’ın istifa etmesi ya da görevden alınması gerektiğini ifade etti.

Trump’ın avukatı Rudy Giuliani, Başkan’ın eski avukatı Michael Cohen’i herhangi bir şekilde yönlendirdiğine ilişkin haberlerin yalan olduğunu söyledi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders da haberi saçma olarak niteledi.

BuzzFeed haberine göre, Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, özel yetkili savcıya verdiği ifadede, Rusya’yla ticari ilişkilerine yönelik Başkan’ın kendisinden Kongre’deki sorgusunda yalan söylemesini istediğini anlattı.

BuzzFeed, bu bilgiyi kendilerine veren ve adını açıklamadığı kaynakların soruşturmaya dahil olan isimler olduğunu öne sürdü.

BuzzFeed, Trump şirketlerinden kişilerle yapılan görüşmeler, e-posta yazışmaları, telefon mesajları ve birçok belge konusunda avukat Cohen’in yalan söylemesi için Trump’ın çaba sarf ettiğini iddia ediyor.

Başkan Trump bu gelişmeler karşısında Twitter’dan yayınladığı mesajında Michael Cohen’in hapis cezasını düşürmek için yalan söylediğini iddia etti.

Trump ayrıca Twitter’dan paylaştığı son mesajında da medyayı bir kez daha kendisi hakkında yalan haberler yapmakla suçladı. Başkan Trump yalan haberler yapan medyanın halkın düşmanı olduğunu söyledi. Trump daha önce yalan haberler yaptığını belirtirken “Bugün gazetecilik adına üzücü ama ülkemiz adına harika bir gün” ifadesini kullandı.

Donald Trump son olarak da bu sabah saatlerinde, “Birçok insan geride kalan üç yıl boyunca bana davranışları nedeniyle(seçimlerdeki haberleri dahil) ana akım medyanın güven kazanmasının çok zor olacağını söylüyor. BuzzFeed’in utanç verici haberi ve bunun basındaki utanç verici yansıması da bunu bir kez daha ön plana çıkardı” mesajını paylaştı.

Cohen daha önce Moskova’daki Trump Tower projesi hakkında Kongre’ye yalan söylediğini kabul etmişti. Cohen, aralarında bir kadını Trump’la ilişkisine dair susturmak adına para vermenin de bulunduğu suçlardan dolayı 3 yıl hapis cezası almıştı.

Cohen, Şubat ayında Temsilciler Meclisi’nin Gözetim ve Reform Komisyonu’nda ifade verecek ve büyük olasılıkla bu haberde kendisine orada sorulacak.

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ve ekibi bir süredir Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyasının Rusya’yla ilişkileri ve Trump’ın bu konuda adaleti engelleyip engellemediği konularında soruşturma yürütüyor.

Başkan Trump, bugüne dek defalarca yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın Amerika seçimlerine müdahale ettiği ve kampanyasıyla Rusya’nın ilişkisi olduğu yönündeki tüm iddiaların yalan olduğunu ve yapılanın kendisine karşı bir “cadı avı” olduğunu savunuyor.

XS
SM
MD
LG