Erişilebilirlik

Pakistan Hint Pilotu İade Ediyor Hava Sahasını Açıyor


Pakistan düşürülen Hint savaş uçağı pilotunun bugün Hindistan'a iade edeceğini duyurdu.

Pakistan ve Hindistan arasında haftabaşından bu yana artan tansiyon düşme sinyalleri veriyor. Pakistan, bugün bir yandan düşürülen Hint savaş uçağının pilotunu iade etmeye hazırlanırken diğer yanda da hava sahasını yeniden uluslararası hava trafiğine açacağını açıkladı.

İki nükleer güç Hindistan ve Pakistan, tartışmalı Keşmir bölgesinin Hindistan tarafında, iki hafta önce gerçekleşen ve en az 40 Hint paramiliter polis görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının ardından bir kez daha karşı karşıya geldiler.

Hindistan saldırıdan sorumlu tuttuğu ve Pakistan’ın destek verdiğini söylediği örgüte yönelik hava saldırısı düzenledi. Bunun üzerine de Hint savaş uçaklarının 1971 yılındaki savaştan bu yana ilk kez Pakistan hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Pakistan, iki Hint savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

Pakistan daha sonra uçak pilotlarından birinin ellerinde olduğunu duyurarak pilotun görüntülerini yayınladı. Pakistan Başbakanı İmran Khan Hindistan’a diyalog çağrısı yaptı.

Pakistan daha sonra da pilotu iade edeceklerini duyurdu. Pilotun birkaç saat içerisinde iki ülke arasındaki Wagah sınır bölgesinde Hint yetkililere teslim edileceği duyuruldu. Hindistan’ın da pilotun teslim edilmesini memnuniyetle karşıladığı ifade ediliyor.

Öte yandan iki ülke savaş uçaklarının düşürülmesi ve havada it dalaşlarınn artmasıyla birlikte Pakistan hava sahasını kapattığını duyurmuştu. Salı gününden bu yana Pakistan hava sahasının kapalı olması, bölgeyle Avrupa ve diğer ülkeler arasındaki ticari uçuşlarda ciddi sorunlar ve aksamalar yaşanmasına neden oluyor.

Pakistan tarafından yapılan açıklamada, bugün akşam saatlerinde hava sahasının da yeniden ticari uçuşlara açılacağı duyuruldu.

Her iki ülkenin de nükleer silahlara sahip olması olası bir savaş ihtimali nedeniyle tüm dünyada ciddi kaygı yarattı.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD’de ilk: Trump’a 37 federal suçlama - 9 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG