Erişilebilirlik

Pakistan’da Askerlerin Bir Sivili Öldürmesi Tepkiye Yol Açtı


Pakistan’da Askerlerin Bir Sivili Öldürmesi Tepkiye Yol Açtı

Pakistan’da silahsız bir sivilin askerler tarafından güpegündüz öldürülmesi ülkede şok yarattı

Pakistan televizyonunda yayınlan videoda, genç bir adamın, Karaşi’de, askerler tarafından önce taciz edildiği sonra da uzun namlulu bir silahla yakın mesafeden vurulduğu görülüyor.

Kanlar içinde yere düşen sivil hastaneye götürülmesi için yalvarıyor ancak askerler gülerek olay yerinden uzaklaşıyor.

Çarşamba günü öldürülen Serfaraz Şah adlı sivil dün yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi.

Askerler Serfaraz Şah’ın silahlı olduğunu ve bölgede bir kişiyi soymaya çalışırken gözaltına alındığını ileri sürüyor.

Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari olayın derhal soruşturulmasını isterken yetkililer cinayetle ilgili olarak iki askerin tutuklandığını açıkladı.

Pakistan ordusu ve istihbarat örgütü yerli ve yabancı insan hakları örgütleri tarafından uzun bir zamandır işkence ve yargısız infazla suçlanıyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın son insan hakları raporunda, Pakistan’da polis gözetiminde işkence ve cinsel tecavüz olaylarının son bir yıl içinde iki misli arttığı belirtiliyordu.

Bir süre önce toprağa verilen Selim Şehzat adlı 40 yaşındaki gazetecinin de Pakistan İstihbarat Dairesi tarafından öldürüldüğü öne sürülüyor.

Merkezi Hong Kong’da bulunan Asia Times Online adlı internet gazetesine çalışan Şehzat, İslamabat’ta, bir televizyon programına katılmak için evinden ayrıldıktan sonra ortadan kaybolmuştu. Şehzat’ın işkence görmüş cesedi İslamabat’ın 300 kilometre uzağında Pencap eyaletinde bulundu.

Selim Şehzat, Pakistan Deniz kuvvetleriyle el Kaide arasındaki bağları anlatan yazıları yüzünden birçok kez ölümle tehdit edilmiş ve istihbarat dairesi tarafından uyarılmıştı.

XS
SM
MD
LG