Erişilebilirlik

Paris Suikastinin Zanlısı Açıklandı


Paris Cumhuriyet savcısı François Molins düzenlediği basın toplantısında 3 PKK’lı kadının öldürülmesiyle ilgili olarak tutuklanan zanlının 1982 Sivas doğumlu Ömer Güney olduğunu açıkladı.
Zanlının olayı gerçekleştiren kişi ya da kişilerden biri olduğunu belirten savcı, Güney’in Sakine Cansız’la en son görülen kişi olduğunu da söyledi.

Fransız savcı kamera görüntülerinde bir kişinin olay günü sabah 11:00’de Sakine Cansız’la binaya girdiğini bildirdi. Savcının açıklamasına göre görüntülerde aynı kişi 12:43’te kafasında kapşon ve elinde çantayla tekrar binaya girdi ve 13:05’te binadan ayrıldı. Savcı, zanlının arabasının torpido gözünde bulunan çantada barut izine rastlandığını da açıkladı. Güney’in giysilerinin üzerinde de barut ve silah izlerine rastlandığı belirtiliyor.

Güney’in tutuklanmasının ardından geçen hafta kendisiyle birlikte gözaltına alınan Yüksel A. adlı kişi ise serbest bırakıldı. Güney “bir terör örgütü ile bağlantılı olarak cinayet işlemek suçundan sevkedildiği mahkemede tutuklandı . Ömer Güney’in Türkiye’de sabıka kaydı bulunmuyor.
XS
SM
MD
LG