Erişilebilirlik

Pelosi Ekonomik Paket Konusunda İyimser


Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi yeni ekonomik paketle ilgili iyimser olduğunu açıkladı. Pelosi bununla birlikte hala iki taraf arasında farklılıklar bulunduğunu da belirtti.

Nancy Pelosi, test malzemeleriyle ilgili dil de dahil olmak üzere ekonomik paketle ilgili olarak Trump yönetmi ile aralarında farklılıklar olduğunu kaydetti.

Temsilciler Meclisi Başkanı, test ve virüs takibiyle ilgili olarak metne koydukları cümlelerin yüzde 55’inin çıkartıldığını belirtti.

Pelosi, virus takibinin çok önemli olduğunu çünkü azınlıkların bundan orantısızca etkilendiğini vurguladı.

Pelosi bu açıklamaları ABC televizyonuna yaptı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin bu açıklamaları ekonomik paketle ilgili olarak aradaki farklılıkları gidermesi için Trump yönetimine 48 saat süre vermesinin ardından geldi.

Pelosi ekonomik paketle ilgili yürütülen müzakerelerde ayrılıklar konusunda bir uzlaşıya varması için Beyaz Saray’a 48 saat süre vermişti.

Pelosi’nin ofisinden yapılan sosyal medya paylaşımında, partilerüstü uzlaşı konusunda yönetimin ciddi olduğunu göstermesi gerektiği kaydedilmişti.

Pelosi’yle Maliye Bakanı Steven Mnuchin Cumartesi günü bir saatten fazla konuşmuşlardı. Görüşmede testler konusunda ilerleme sağlandığı ancak virüsle mücadele konusunda ayrılıklar bulunduğu kaydedilmişti.

Başkan Donald Trump Mnuchin’e daha önceki 1.8 trilyon dolar önerisinden de daha yukarı çıkabileceği mesajını vermişti.

Ancak böyle bir rakamın Senato’da kabul edilmesinin oldukça zor olduğu yorumları yapılıyor.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell 1.8 trilyon dolarlık paket üzerinde anlaşma sağlansa bile Senato gündemine almayacağını daha önce açıklamıştı.

Bununla birlikte McConnell daha küçük oranda 500 milyar dolarlık bir paketi yeni haftada Senato’nun gündemine getirecek.

Pelosi’yle Mnuchin arasında muhtemel paket konusunda müzakereler haftalardır devam ediyor.

Demokratlar paketin 2.2 trilyon dolar olmasını istiyor.

Beyaz Saray ise en son 1.8 trilyon dolar önerisini dile getirmiş, Başkan Trump daha sonra bu rakamın üstüne de çıkılabileceğini mesajını vermişti.

Kongre şu ana kadar 3 trilyon dolardan fazla tutarındaki ekonomik paketleri yürürlüğe koymuş durumda.

Seçimlere kısa süre kala yeni bir paketin yürürlüğe girmesinin zor olduğu yorumları yapılıyor.

McConnell da bir süre önce seçim tarihinin yaklaştığına dikkat çekmiş, paketin seçimden sonra da çıkabileceği mesajını vermişti.

XS
SM
MD
LG