Erişilebilirlik

Pelosi’den Kırım Platformu Zirvesinde Kiev’e Destek


ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Uluslararası Kırım Platformu'nun Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de düzenlenen ilk parlamento zirvesine katıldı.

Pelosi, zirvede yaptığı konuşmada, Uluslararası Kırım Platformu'nun kuruluş amacının Rusya'nın Kırım'ı işgaline son vermek ve Ukrayna'nın Kırım üzerindeki kontrolunu uluslararası hukuk çerçevesinde yeniden oluşturmak olduğunu söyledi ve "Kırım Ukrayna'dır" dedi.

Rusya'nın Kırım'daki eylemlerinin Ukrayna'ya ve demokrasiye saldırılarının sadece tek bir boyutu olduğunu kaydeden Pelosi, sadece son iki hafta içinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Ukrayna kentlerine yönelik SİHA saldırılarıyla korku kampanyası başlattığını söyledi.

Bu saldırıların korkutma ve öldürme amacı taşıdığını belirten Pelosi, Kongre'nin bu kamikaze SİHA'larını tedarik eden İran'ı da kınadığını vurguladı.

Pelosi, Putin'in Ukrayna'nın enerji santrallarını tahrip ettiğini, kış yaklaşırken Ukraynalılar'ı ısı ve elektrik enerjisinden mahrum bıraktığını, tecavüz, adam kaçırma, çocuk kaçırma gibi medeni insan davranışlarının dışına çıkan eylemlerle Ukrayna halkını hedef aldığını da sözlerine ekledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı, son saldırıların Putin'in başlattığı ve kaybetmeye başladığı bir savaşı tırmandırma çabası olduğunu söyledi.

"Burada bulunanlar olarak Ukrayna'yla ve Ukrayna halkıyla yan yana durma taahhüdü verdik. Putin'in yasadışı olarak ilhak ettiği Kırım ve diğer bölgelerde yaşayanların cesaretini görüyoruz" diyen Pelosi, Ukrayna zafer kazanana kadar bu tavırlarından vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Mayıs ayında Kongre'den bir heyetle Kiev'i ziyaret ettiğini ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'yle görüşme ayrıcalığı elde ettiğini söyleyen Pelosi, Amerika'nın Ukrayna'ya verdiği sarsılmaz desteğin süreceğini kaydetti.

"Başkan Biden sayesinde Amerika bu sözü tuttu. Kongre, Ukrayna'ya 60 milyar dolarlık güvenlik, ekonomi, insani yardım ve bütçe desteğini garantiledi. Sadece birkaç hafta önce 12 milyar dolarlık yardım kabul edildi" diyen Pelosi, bu sonbaharda Kongre'nin ele alacağı geniş kapsamlı fon tasarısı geçirildiğinde daha fazla yardımın da yola çıkacağının altını çizdi.

Ukrayna'nın verdiği savaşı desteklerken bir yandan da Kongre'nin Rusya'yı sorumlu tutmaya devam ettiğini söyleyen Pelosi, Rusya'ya karşı alınan sıkı yaptırım önlemlerinin, petrol ve enerji ürünlerine getirilen yasakların ve ticari ilişkilerin askıya alınmasının Rusya'ya karşı atılan adımlar arasında yer aldığını kaydetti.

"Partilerüstü temelde hareket ettik" diyen Pelosi, "Tehlikede olan, demokrasinin kendisi. Ukraynalılar demokrasileri için savaşıyor ve aslında bu savaşı hepimiz için veriyorlar" ifadelerini kullandı.

"Hepimiz kendi parlamentolarımıza geri döndüğümüzde Ukrayna halkının cesaretini örnek alalım. Otokrasiye karşı sağlam duruş sergileyelim, haklarını talep edenleri destekleyelim, özgürlük ateşinin yanmasını sağlayalım" şeklinde konuşan Pelosi, sözlerini, "Çocukların yaptığı resimlerden ilham alalım ve çocukların arzularına değecek bir gelecek inşa edelim, barış dolu bir gelecek" şeklinde tamamladı.

Pelosi dün de Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın Rusya'ya Ukrayna'daki hedeflere karşı kullanması için insansız hava araçları sağlayarak dünyayı daha az güvenli hale getirdiğini söylemişti.

Pelosi, "İran'ın büyük bir hata yaptığını düşünüyorum" demişti.

AB ve NATO ülkelerinden milletvekillerini bir araya getiren bir parlamento zirvesi olan Kırım Platformu, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ve Ukrayna'nın Rus işgali altındaki diğer bölgelerini ilhakına son verilmesi için ortak bir çaba olarak hareket ediyor.

Platformda video bağlantısı aracılığıyla konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski de Kırım'ın Ukrayna kontroluna verilmesi çağrısında bulundu.

Zelenski, "Ukrayna bayrağı Kırım'ın şehir ve köylerinde hak ettiği yere geri döndüğünde Rusya'nın saldırganlık potansiyeli tamamen yok olacaktır" dedi.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG