Erişilebilirlik

Pentagon: “İran’la Savaş İstemiyoruz Gereken Önlemi Alırız”


Pentagon
Pentagon

Suriye’nin kuzeydoğusunda, İran menşeli olduğu belirtilen insansız hava aracı saldırısıyla ABD’li bir personelin ölümünün ardından bölgede gerilimin artabileceği endişesi gündemde. Pentagon sözcüsü Pat Ryder, “İran’la çatışma ya da savaş istemiyoruz ancak personel ve askerlerimizi korumak için gereken önlemleri alırız” diye konuştu.

Pentagon sözcüsü General Pat Ryder’a bugün düzenlediği basın toplantısında, “İran’la topyekün bir savaş konusunda endişeli misiniz?” diye soruldu.

Pentagon sözcüsü, “Suriye’de odak noktamız; IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılması. İran’la çatışma ya da savaş istemiyoruz. Ancak birliklerimizin korunmasını ciddiye alıyoruz. Bu grupların İran tarafından desteklendiğini biliyoruz. Yalnızca Suriye değil, Hürmüz Boğazı ve Irak’ta da İran bağlantılı gruplar var” diye konuştu.

Sözcü Ryder, İran’ın bu gruplar üzerinden daha geniş bir coğrafyada istikrara zarar veren eylemlerde bulunduğunu söyledi. Bu tür olayların yaşanmaması konusunda İran’ın sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Pentagon sözcüsü, “Personelimiz tehlikeye girerse, kararlı ve orantılı şekilde karşılık veririz” dedi.

Sözcü, dünkü saldırıda yaralanan ABD personelinin sağlık durumunun da stabil olduğunu belirtti.

Pentagon’dan dün yapılan açıklamada saldırıda yaralanan üç askerin ve bir sözleşmeli personelin tedavi için Irak’a sevk edildiği; diğer iki yaralı askerin üste tedavi altına alındığı kaydedilmişti.

Suriye’nin kuzeydoğusunda Haseke yakınlarında IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu’na ait bir üsse insansız hava aracıyla saldırı düzenlenmiş, saldırıda bir ABD’li sözleşmeli personel ölmüş; beş ABD askeriyle bir sözleşmeli personel yaralanmıştı.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, insansız hava aracı saldırısının ardından ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) F-15 savaş uçaklarıyla İran Devrim Muhafızları bağlantılı noktalara hava harekatı düzenledi.

Suriye’deki çatışmaları ülke içindeki kontakları üzerinden takip eden Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, harekatta İran yanlısı sekiz savaşçı öldü. Amerikalı yetkililerdense bu konuda bir açıklama gelmedi.

İran destekli milislerden misilleme

İran destekli milislerin bugün, ABD’nin hava harekatından bir gün sonra misilleme olarak bölgedeki ikinci bir ABD üssüne saldırdığı bildirilmişti.

Pentagon sözcüsü Pat Ryder, üsse 10 roket ateşlendiğini ancak saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadığını ya da yaralanan bir personelin olmadığını söyledi.

Biden: "Karşılık vermekten çekinmeyiz"

ABD Başkanı Joe Biden Kanada'ya yaptığı resmi ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye'deki saldırıya değindi, Amerika'nın personelini korumak için etkili şekilde harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Başkan Biden, "ABD İran'la çatışma istemiyor ama insanlarımızı korumak için etkili şekilde hareket edeceğimizden emin olabilirsiniz. Dün gece de tam olarak bu oldu. " ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden'a Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile düzenlediği basın toplantısının bitiminde salondan ayrılırken bir gazeteci, "İran Amerikalılar'ı hedef almaya devam ediyor. Bunun daha ağır bir bedelinin olması gerekiyor mu?" diye sordu. Başkan Biden ABD'nin karşılık vermekten geri durmayacağının mesajını verdi.

“Hava savunma sistemi operasyonel değildi” iddiası

New York Times’a konuşan iki Amerikalı yetkili, insansız hava aracıyla düzenlenen saldırı gerçekleştiği sırada, koalisyona ait askeri üsteki ana hava savunma sisteminin tamamen operasyonel olmadığını söylemişti.

Basın toplantısında Pentagon sözcüsüne “İnsansız hava aracının vurularak düşürülmesine yönelik bir plan yok muydu?” diye de soruldu.

Sözcü, “Burası tehlikeli bir bölge ve biz de personelimizin güvenliğini ciddiye alıyoruz. Bu konu incelenecek” dedi ancak başka ayrıntı vermedi.

New York Times’a konuşan askeri yetkililer de konuyla ilgili inceleme yürütüldüğünü söyledi.

CENTCOM: “İran milis güçlerle istikrarsızlık yaratıyor”

Biden yönetimi yetkilileri, İran’ı Orta Doğu’daki en büyük güvenlik tehdidi olarak niteliyor.

CENTCOM Komutanı General Michael Kurilla dün ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda düzenlenen oturumda, “İran’ın geniş ve büyük kaynaklara sahip vekil güçleri tüm bölgede istikrarsızlığı yayıyor ve ortaklarımızı tehdit ediyor” demişti.

Amerikalı askeri yetkililer, 2021 yılı Ocak ayından bu yana Irak ve Suriye’deki İran destekli grupların, 78 kez insansız hava aracı ya da roket saldırılarında ABD güçlerini hedef aldığını belirtiyor.

İran Devrim Muhafızları, İran ordusunun güçlü bir kolu ve ona bağlı Kudüs Gücü, İran sınırları dışında operasyonlar yürütüyor. Aynı grup, bazı ülkelerde faaliyet gösteren Şii milislere eğitim ve silah desteği de veriyor.

Amerika’nın Suriye’de yaklaşık 900 askeri ve yüzlerce de sözleşmeli personeli bulunuyor.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Mart ayı başında Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan ABD üssünü ziyaret etmiş ve terör örgütü IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek için yürütülen çabaları denetlemek için üste görevli Amerikan askerleriyle biraraya gelmişti.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

XS
SM
MD
LG