Erişilebilirlik

Petrol Fiyatları Son Üç Haftanın Zirvesinde


Petrol fiyatları, Çin'in son COVID-19 kısıtlamalarını gevşetmesinin talepte toparlanma umutlarını arttırmasıyla bugün son üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 2020'den beri büyük ölçüde kapalı olan sınırlardaki kısıtlamaların gevşetilmesi kapsamında dün, 8 Ocak 2023’ten itibaren yurtdışından gelen yolculara karantina zorunluluğunun kaldırılacağını açıkladı.

Brent ham petrol, 19 sent yani binde 2 artışla varil başına 84,11 dolardan işlem gördü. ABD Batı Teksas tipi ham petrolse 39 sent yani binde 5 artışla 79,95 dolara yükseldi. Böylece petrol fiyatları günün erken saatlerinde 5 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Avatrade uzmanlarından Naeem Aslam, Çin'in karantina kuralına ilişkin planı hakkında "Bu kesinlikle tüccarların ve yatırımcıların umduğu bir şey" dedi.

İngiltere ve ABD’de piyasalar dün Noel tatili nedeniyle kapalıydı.

Hisse senetleri yükselirken, Çin'in hamlesine tepki olarak ABD doları bugün gevşedi. Doların zayıflaması, petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale getirirken, aynı zamanda riskli varlıkları destekleme eğiliminde.

Kış koşulları petrol üretimini etkiledi

Fujitomi Securities'in baş uzmanı Kazuhiko Saito, petrolün ABD'deki kar fırtınaları nedeniyle arzın kesintiye uğramasına ilişkin endişelerden de destek aldığını söyledi.

Saito, "Ancak ABD'de havanın bu hafta düzeleceği tahmin ediliyor, bu da canlanmanın çok uzun sürmeyebileceği anlamına geliyor" dedi.

Bazı tesisler hali hazırda tekrar işler hale getirildi. Tesisin işleyişi konusunda fikir sahibi olan kaynaklara göre, TotalEnergies bugün Teksas'taki Port Arthur rafinerisini günde 238 bin varille yeniden devreye sokarak, üretime devam etti.

ABD Körfez Kıyısı boyunca Cuma günü itibarıyla, yaklaşık 1,5 milyon varillik günlük rafinaj kapasitesi devre dışı bırakılırken, Kuzey Dakota'dan Teksas'a petrol ve gaz üretiminde dondurucu soğuk nedeniyle arz düştü.

Rusya'nın olası bir üretim kesintisine ilişkin endişeler de fiyatların artmasına neden oldu.

RIA haber ajansının aktardığına göre Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak, Cuma günü Rusya'nın 2023 başlarında petrol üretimini yüzde 5 ila 7 oranında kısabileceğini söyledi.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG