Erişilebilirlik

Polis Aklandı ABD Sokağa Döküldü


Manhattan'da Eric Garner'ın öldürülmesini kınayan öfkeli göstericiler

New York’ta mahkeme jürisinin bir polis memurunu silahsız bir siyahı nefessiz bırakarak öldürme suçlamasından aklamasının ardından Amerika’nın dört bir yanında binlerce kişi gösteri ve yürüyüşler düzenledi.

New York kentinde yüzlerce öfkeli gösterici, Manhattan adasından Brooklyn’e kadar yürüyüş düzenledi. Göstericilerden bazıları, cadde ortasına yatıp “ölme” eylemi düzenleyerek trafiği tıkadı. Göstericilerin taşıdığı karton tabutların üzerine polis tarafından öldürülen kişilerin adları yazıldı.

CNN televizyonu, New York’un Çin Mahallesi’nde bazı göstericilerin gözaltına alındığı görüntülere yer verdi.

Chicago’da polis, yürüyüşçülerin bir Amerikan futbolu maçını bozmasına engel oldu, ancak göstericiler bir anayolu kapatmayı başardı. Denver’da da lise öğrencileri derslerini terk ederek eylem yaptı.

Ayrıca Boston, Philadelphia, Baltimore, Detroit ve başkent Washington’da da geniş çaplı gösteriler düzenlendi.

New York mahkemesinde jüri üyeleri, polis memuru Daniel Pantaleo’yu, siyah zanlı Eric Garner’ı nefessiz bırakarak öldürme suçlamasından aklamış, hukuki kovuşturmaya gerek olmadığı kararına varmıştı.

Geçen Temmuz ayında yaşanan olayın cep telefonuyla çekilen görüntülerinde polis memuru Pantaleo’nun Garner’ı tutuklamak için kolunu zanlının boynuna doladığı ve yere yatırdığı görülüyor. Polislerden daha iri yapılı olduğu gözlenen ve astım hastası olduğu sonradan ortaya çıkan 6 çocuk babası Garner, “nefes alamıyorum” diye bağırmasına rağmen polis bu prosedüre devam ediyor. Garner kontrol altına alındıktan sonra yerde hareketsiz yatmasına rağmen polis memurları tıbbi müdahalede bulunmuyor.

Yapılan otopside de Garner’ın nefessiz kalarak öldüğü sonucuna varıldı. New York emniyeti, polis memurlarının zanlıları etkisiz hale getirmek amacıyla kollarını zanlıların boynuna dolayarak nefessiz bırakma yöntemini 1993 yılında yasaklamıştı.

Olaydan önce Eric Garner’ın kaçak sigara sattığı gerekçesiyle polisle tartışmaya girdiği gözlenmişti.

New York belediyesi, 20 bin polis memurunu zanlılara müdahale konusunda yeniden eğitimden geçirme sözü verdi. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, polisin tüm ırk mensuplarına eşit muamelede bulunmasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Amerikalı sivil haklar eylemcileri, önceki gün New York’ta Büyük Jüri’nin aldığı kararı ve daha önce de silahsız siyahların beyaz polisler tarafından öldürüldüğü tüm olayları kınadı.

Siyahların haklarını savunan Ulusal Kentliler Birliği başkanı Marc Morial, yaşanan olayların Amerikan hukuk sisteminin “berbat, tam anlamıyla arızalı durumda” olduğunu söyledi. Morial, jürinin aldığı kararın kamuoyu vicdanı aleyhinde olduğunu savundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, Amerikalı liderlere yaptığı çağrıda, emniyet güçlerinin mesuliyetlerinin genişletilmesi yönündeki taleplere kulak vermelerini istedi.

İki hafta önce de Missouri eyaletinin Ferguson kasabasında silahsız siyah bir gencin, beyaz bir polis tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili olarak jüri, 18 yaşındaki Michael Brown’u vuran polis memuru Darren Wilson’u suçsuz bulmuştu.

Amerika Adalet Bakanı Eric Holder, hem Garner, hem de Brown’un ölümleriyle ilgili olarak sivil hak ihlali çerçevesinde federal soruşturma başlatma sözü verdi.

Holder, açıklamasını Ohio eyaletinin Cleveland kentinde yaptı. Bir süre önce kentte beyaz bir polis memuru, oyuncak silah tutan 12 yaşında bir siyah çocuğu vurarak öldürmüştü. Holder’ın bizzat inceleme için gittiği bu kentte çocuğu vuran polis memurunun “bozuk sicile” sahip olduğu bildirildi.

XS
SM
MD
LG