Erişilebilirlik

Pompeo: 'Türkiye'yle Bir Yol Bulacağımıza Eminim'


Washington'da NATO'nun kuruluşunun 70. yıldönümünde yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Türkiye ve ABD arasındaki ikili temaslara Türkiye'nin Rusya'dan satın almayı planladığı S-400 hava savunma sistemi ve F-35 savaş uçakları projesi damga vurdu.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerika'nın Türkiye ile S-400 konusunda görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

Pompeo, "Amerika ve Türkiye'nin birlikte daha yakın çalışabileceği büyük fırsatlar var. Dün Türk Dışişleri Bakanı ile iyi ve uzun bir görüşmem oldu. Bir yol bulacağımızdan eminim" diye konuştu.

"Rusya ile ilişkiler NATO'ya alternatif değil"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD ziyareti kapsamında düzenlediği basın toplantısında Rusya ile S-400 anlaşmasından geri adım atılmayacağını yineledi, anlaşmanın iptal edilemeyeceğini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinin de NATO ya da AB ile ilişkilerinin alternatifi olmadığını vurguladı.

Pentagon: "Türk pilotların F-35 eğitimi devam edecek"

Amerika’nın Rusya’dan S-400 alma planı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 projesiyle ilgili teçhizat sevkiyatını durdurmasının ardından Arizona’da Türk pilotların F-35 eğitiminin akıbeti gündeme gelmişti. Pentagon pilotların eğitimin devam edeceğini açıkladı.

Pentagon sözcüsü Charles Summers, Luke Hava Üssü’nde Türk pilotlara verilen F-35 eğitiminin devam edeceğini belirtti.

Sözcüye Amerika’nın hava üssündeki iki savaş uçağını geri almak gibi bir planının olup olmadığı soruldu. Pentagon sözcüsü Charlie Summers “Böyle bir şey yapma planımız yok” diye konuştu.

"Bir F-35 daha Luke Hava Üssü'nde"

Türkiye ve Amerika arasında S-400 hava savunma sistemine ilişkin karşılıklı açıklamaların sürdüğü sırada, Luke Hava Üssü'ndeki eğitim merkezine bir F-35 savaş uçağı daha gönderildi.

Arizona'da Türk pilotların F-35 eğitimi aldığı hava üssünde 2 adet F-35 uçağı bulunuyordu. Cuma günü bir adet daha F-35'in üsse gönderilmesiyle üsteki F-35 sayısı 4 olmuş olacak.

"Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması 50-75 uçağın üretimini etkiler"

Pentagon yetkilisi, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının 75 uçağın üretim hızını etkileyeceğini söyledi.

Washington ile Ankara arasında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planı yüzünden gerilimin tırmandığı bir dönemde, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının olası etkileri Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki oturumda gündeme geldi.

Oturumda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan ve F-35 projesinin başında yer alan Koramiral Mathias Winter, “Türkiye’nin projede yer almaması 2 yıllık bir zaman zarfında 50 ila 75 uçağı etkiler” diye konuştu.

Pentagon yetkilisi Türkiye’nin F-35 parçalarının yüzde 6 ve yüzde 7’sini ürettiğini söyledi.

Türkiye F-35 savaş uçaklarının yakıt haznesi, iniş takımları ve kokpit gösterge ekranını üretiyor. F-35’in karmaşık üretim süreci ve ABD’nin konuyla ilgili bakış açısıyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada Türkiye’nin F-35 projesi içindeki yerinin başka ülkelerce doldurulabileceğini söylemişti.

Koramiral Winter Türkiye’nin projeden çıkarılması durumunda “45-90 gün içeresinde bu parçaların tedariğinin yavaşlaması ya da üç üretim merkezine tedariğinin durması söz konusu olabilir” dedi.

F-35’in İtalya, Teksas ve Japonya’da üretim tesisi bulunuyor. Koramiral Winter “Şu anda tedarik zincirinde bir aksama olmadı” diye konuştu. Koramiral Winter, F-35 programı kapsamında bu yıl 131 savaş uçağının teslimatının yapılması planlandığını söyledi.

"Yunanistan da F-35 müşterisi olabilir"

Koramiral Winter Temsilciler Meclisi'ne yazılı olarak verdiği ifadesinde de Amerika'nın F-35 savaş uçakları satışını Yunanistan, Romanya ve Polonya'yı da kapsayacak şekilde genişletilebileceğini belirtti.

Koramiral Winter, Lockheed Martin'in ürettiği F-35'in olası diğer müşterileri arasında Singapur, Yunanistan, Romanya, İspanya ve Polonya'yı saydı. Finlandiya ve Birleşik Arap Emirlikleri de F-35 satın almayı değerlendiriyor.

XS
SM
MD
LG