Erişilebilirlik

Putin: ‘Doping İddialarının Amacı Seçimlerimizi Etkilemek’


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Amerika’yı Rus atletlere karşı doping iddiaları uydurmakla suçladı. Putin, bu iddiaların gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemek için ortaya atıldığını öne sürdü.

Putin, “Bizim onların seçimlerine müdahale ettiğimiz iddialarına misilleme olarak Rusya cumhurbaşkanlığı seçimleri için sorun yaratmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Putin, Mart ayında yapılacak seçimlerde yarışıp yarışmayacağını henüz açıklamadı ancak uzmanlar Rusya Cumhurbaşkanı’nın görev süresini 2014 yılına kadar uzatma şansını tepmeyeceğini düşünüyor. Putin’in seçime katılması halinde ezici üstünlükle cumhurbaşkanı seçilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor

Olimpiyatların Şubat ayında başlayacağını söyleyen Putin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ise Mart ayında yapılacağını hatırlatarak iddiaların bazı çevrelerin işine gelecek bir atmosfer oluşturmak için yapıldığına dair güçlü şüpheleri olduğunu söyledi.

Olimpiyat Komitesi Dört Kayakçıyı Suçlu Buldu

Putin’in açıklamaları Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin dört Rus kayakçıyı doping yüzünden suçlu bulunduğunu açıklamasının ardından geldi.

Federasyon Alexei Petukhov, Evgenia Shapovalova, Maxim Vylegzhanin ve Yulia Ivanova’nın Soçi’de 2014’te kazandıkları madalyaların ellerinden alındığını ve Olimpiyatlardan ömür boyu men edildiklerini açıkladı.

Geçen hafta da kayakçı Alexander Legkov doping nedeniyle suçlu bulunduğu için derecesini kaybetmişti.

Putin geçen ay Amerika’nın Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2018’de Güney Kore’de yapılacak Kış Olimpiyatları öncesinde Rusya’yı olimpiyatlardan dışlamaya çalıştığını söylemişti.

Dünya Dopingle Mücadele Örgütü ise Rusya’da 2011- 2015 yılları arasında devlet destekli doping konusunu soruşturmuş ve konuyu 2016 yılı raporuna taşımıştı.

Raporda dopingin Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyatları sırasında zirve yaptığı iddia edilmişti.

Rusya ise devlet destekli doping sistemi kurduğu yönündeki iddiaları reddediyor.

Rusya ve Amerika arasındaki ilişkiler, Başkan Donald Trump’ın eski kampanya danışmanlarının Kremlin’le bağlantılı yetkililerle gizli görüşmeler yürüttüğü iddialarının Washington’da soruşturulması nedeniyle gergin.

Rusya geçen yıl Amerika’da yapılan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları reddediyor.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG