Erişilebilirlik

Rakka’daki IŞİD Saldırısında 6 SDG’li Öldü


ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) komutanı Mazlum Abdi, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, IŞİD tarafından Suriye'nin Rakka kentindeki bir güvenlik güçleri merkezine düzenlenen intihar saldırısında 6 SDG mensubunun hayatını kaybettiğini yazdı.

SDG'nin basın sözcüsü Ferhat Şami de, bir intihar bombacısının öldürüldüğünü ve bir diğerinin gözaltına alındığını söyledi.

IŞİD, geçmişte ana iktidar merkezi olan Rakka da dahil olmak üzere 2014 yılında Irak ve Suriye'de geniş alanlar ele geçirdi ancak 2019'da Suriye'deki son önemli toprak parçasını da kaybettiğinden bu yana gerilla saldırılarına başvuruyor.

Geride kalan binlerce IŞİD militanı son yıllarda çoğunlukla uzak cephe gerisi bölgelerde saklandı ancak yine de isyancı tarzı saldırılar düzenleyebiliyorlar.

Ocak ayında Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde SDG kontrolundaki El-Sina'a hapishanesine düzenlenen büyük bir IŞİD saldırısında örgütle bağlantılı 374 kişi ile onlarca SDG savaşçısı ve hapishane personeli de dahil yaklaşık 500 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD’den henüz saldırıyla ilgili bir açıklama gelmedi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG