Erişilebilirlik

Rakka'nın Çevresindeki Kuşatma Daralıyor


Rakka'nın Çevresindeki Kuşatma Daralıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Amerikalı yetkililer Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’in kontrolundaki Rakka’yı tamamen kuşattığını açıkladı. Militanların bütün çıkış yolları kapatılmış durumda. Amerika Dışişleri Bakanlığı, Rakka’nın kurtarılmasının ardından yerel toplumdan onay almış bir hükümet seçilebileceğini bildirdi.

Kürt ve Arap güçler Rakka’ya yaklaştıkça tünellerle karşılaşıyorlar. Ama onlar kentin çevresinin tamamen kontrolları altında olduğunu ve militanların kaçacak yeri kalmadığını belirtiyor.

Amerika, Rakka’nın kurtarılmasından sonra yerel yetkililerin güvenlik ve yönetimi ele almasının kritik önemde olduğunu belirtiyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın da Rakka’yı almak istediği yönünde endişeler var.

Esat’ın halkın önemli bir bölümünün kendisine karşı olduğu bölgeleri alması işleri zorlaştırabilir.

Amerika liderliğindeki güçlerin sözcüsü Rakka’nın kurtarılmasından sonra aynı güçlerin IŞİD’le başka alanlarda çatılşmaya devam edeceğini söyledi. Suriye güçleri de bu durumu tamamlıyor.

Türkiye ise bu denklemde bir başka sorun olarak nitelendiriliyor. Ankara Amerika’nın Kürt güçlere desteğine şiddetle karşı çıkıyor.Amerika, Türkiye-Suriye sınırına Türkiye’nin Kürt mevzilerine hava operasyonları düzenlemesini caydırmak için asker konuşlandırmış durumda.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG