Erişilebilirlik

İran, Fransa ve İngiltere'ye Petrol Satışını Durdurdu


Vận động viên Senegal Isabelle Sambou (áo xanh) đấu với vận động viên Tunisia Maroi Mezien để tranh huy chương đồng môn vật cổ điển nữ hạng 48 kilô, ngày 8 tháng 8 năm 2012. REUTERS/Damir Sagolj

İran, Avrupa Birliği’nin ambargosuna misilleme olarak Fransa ve İngiltere’ye ham petrol satışlarını durdurduğunu bildirdi.

İran Petrol Bakanlığı, Fransız ve İngiliz şirketlerine tüm ihracatın durdurulduğunu ve Tahran’ın petrolünü yeni müşterilerine satmak için gerekli önlemleri aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği, 1 Temmuz’dan itibaren İran’dan petrol ithalini yasaklamakararı almıştı. Ambargo, Batı’nın İran’ın tartışmalı nükleer programına mali desteği azaltma çabalarının bir bölümünü oluşturuyor. Batı, İran’ın nükleer programının silah geliştirme amacı taşıdığını önesürüyor. Tahran ise suçlamayı reddediyor, nükleer programının sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

Öteyandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilan, Kudüs’te İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşüyor. Görüşme, İsrail’in İran’a askeri saldırıya hazırlandığı haberlerinin yarattığı gergin ortamda gerçekleşiyor.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırmasının “basiretsiz ve erken” bir girişim olacağını açıkladı. Dempsey CNN televizyonuna yaptığı açıklamada askeri bir saldırının” istikrarı bozacağını” ve İsrail’in uzun vadeli hedeflerine hizmet etmeyeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG