Erişilebilirlik

İran ile Nükleer Görüşmelere Devam


Bağdat’ta dünya güçleriyle İran arasında düzenlenen uluslararası nükleer görüşmelerde taraflar gelecek ay yeniden Moskova’da biraraya gelmeyi kararlaştırdı.

Avrupa Birliği dışpolitika yetkilisi Catherine Ashton iki gün süren toplantıdan sonra görüşayrılıklarının sürmesine rağmen bir ölçüde ortak zemin bulduklarını açıkladı. Ashton, Moskova görüşmelerinin 18-19 Haziran’da yapılacağını söyledi.

İran ve dünya güçleri Bağdat’taki toplantıda nükleer uyuşmazlığı çözmek için karşılıklı öneriler sundu.

İran resmi haber ajansı IRNA dünya güçlerinin toplantının açılışında kendi önerilerini sunmasından hemen sonra İran heyetinin nükleer ve nükleer olmayan konularda beş maddelik bir plan önerdiğini bildirdi.

Ajansa göre İran tarafı BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ve Almanya tarafından sunulan önerileri eleştirdi; Tahran’dan çok şey istendiğini buna karşı çok az şey önerildiğini bildirdi.

Avrupa Birliği sözcüsü, altı ülke tarafından sunulan önerilerde İran’dan yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme çalışmalarına son vermesinin istendiğini açıkladı.

İran ise uranyum zenginleştirme oranını düşürmek için önce uluslararası yaptırımların hafifletilmesini istiyor.

Bağdat Üniversitesi profesörü Said Dahdhoh, Amerika’nın Sesi’ne İran’ın görüşmelerde sadece nükleer değil Bahreyn ve diğer bölgesel sorunların da ele alınmasını istediğini bildirdi.

Dünya güçleri ise ötedenberi görüşmelerde sadece nükleer sorunun ele alınmasında ısrar ediyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi başkanı Çarşamba günü , İran’ın nükleer tesislerinin denetlenmesine izin veren bir anlaşmayı “çok yakında” imzalamasını beklediğini açıklamıştı.

Yukia Amano, bir günlük Tahran ziyaretinde İran’ın baş nükleer görüşmecisi Said Celili ile BM’e Parşin askeri üssü dahil tüm tesislerine giriş izni verilmesi konusunda ilke olarak anlaştıklarını söylemişti.

Batılı devletler İran’ın sözkonusu askeri tesiste nükleer silah çalışması yapmasından kuşkulanıyor. Tahran ise Parşin’in klasik silah araştırma tesisi olduğunu önesürüyor ve nükleer programının barışçı olduğunu savunuyor.


XS
SM
MD
LG