Erişilebilirlik

Rehine Takası İçin Tanınan Süre Geçti


Takasın gerçekleşeceği Akçakale sınır kapısında bekleyen televizyon ekipleri ve gazeteciler
Takasın gerçekleşeceği Akçakale sınır kapısında bekleyen televizyon ekipleri ve gazeteciler

İnternete konan bir ses kaydında kendisini Japon gazeteci Kenji Gato olarak tanıtan bir kişi, Ürdün’de hapis yatan kadın terörist Perşembe gün batımına kadar Türk sınırına getirilmezse kendisi ve diğer rehine Ürdünlü pilotun öldürüleceğini söylüyordu.

IŞİD militanlarının talepleri karşılanmadığı takdirde rehineleri öldürmek için verdikleri süre geçti ancak rehinelerin akibeti bilinmiyor.

İnternete konan bir ses kaydında kendisini Japon gazeteci Kenji Gato olarak tanıtan bir kişi, Ürdün’de hapis yatan kadın terörist Perşembe gün batışına kadar Türk sınırına getirilmezse kendisi ve diğer rehine Ürdünlü pilotun öldürüleceğini söylüyordu.

Ürdün kadın terörist Sacide el-Rişavi’yi ancak pilot Mu’ath el-Kasesbi’nin sağ olduğuna ilişkin kanıt gördükten sonra bırakmayı düşünebileceğini bildiriyor.

Ürdün Enformasyon Bakanı,Çarşamba günü hükümetinin IŞİD tarafından rehin tutulan Ürdünlü savaş pilotuyla hapisteki bir terör hükümlüsünü takas etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Rehin alınan pilotun öldürülmesi için verilen süre yaklaşırken devlet televizyonunda bir açıklama yapan Bakan Muhammed el-Momani, pilotun geri verilmesi halinde Ürdün’ün de 2005 yılında Amman’da 60 kişinin öldürüldüğü saldırıya katılma suçundan hüküm giyen Iraklı kadın Sacide el-Rişavi’nin serbest bırakacağını söylemişti.

Bakan el-Momani IŞİD’i öldümekle tehdit ettiğiikinci rehine, Japon gazeteci Kenji Goto hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Japonya Ürdün’den Gato’nun bırakılmasını sağlamak için yardımını istemişti.

Akçakale Sınır Kapısı'nda Bekleyiş
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG