Erişilebilirlik

Rejim Karşıtı Gösteriler Diğer Ortadoğu Ülkelerine Yayılıyor


Rejim Karşıtı Gösteriler Diğer Ortadoğu Ülkelerine Yayılıyor

Yemen’in başkenti Sana’da binlerce kişi Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in istifasını istedi.

Başkent’teki Mısır Büyükelçiliği’ne yürümek isteyen göstericilere hükümet yanlısı bir grubun müdahale etmesi çatışma çıkmasına sebep oldu.

Göstericilerin bir bölümü Sana’daki Sana üniversitesinde, başka bir bölümü ise Kahire’deki “Tahrir” yani özgürlük meydanıyla aynı adı taşıyan meydanda toplandı.

Abdullah Salih, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek gibi 30 yıldır devlet başkanlığı yapıyor. Salih, geçen haftaki gösteriler sırasında, görev süresi 2013 yılında dolduğunda yeniden seçilmek için aday olmayacağını, iktidarı oğluna bırakmaktan vazgeçtiğini açıklamış ve “uzatma yok, miras yok, saati tekrar kurmak yok,” demişti.

Bu arada Cezayir’de yapılması planlanan rejim karşıtı gösteriyi önlemek için hükümet başkente en az 30 bin polis saldı. 19 yıldır sıkıyönetimle idare edilen ülkede toplu gösteri yasağı bulunmasına rağmen yürüyüş yapan 2 bin kişi Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın istifasını istedi.

Bahreyn’de ise bir grup siyasi eylemci Pazartesi günü hükümete karşı toplu gösteri çağrısında bulundu. Dünkü çağrıdan hemen sonra Bahreyn Kralı Hamit bin İsa el Halifeyri, halkın desteğine teşekkür etmek için tüm Bahreynlilere aile başına 1,000 dolar hediye verileceğini açıkladı.

Bahreyn’in nüfusu 738,000.

Yemen, Cezayir ve Bahreyn’deki göstericiler Tunus ve Mısır’daki olaylardan ilham aldıklarını söylüyor.

XS
SM
MD
LG