Erişilebilirlik

Rus Uçakları Suriye İçin İlk Defa İran’dan Havalandı


Rusya, Suriye’deki hava operasyonları için ilk defa İran’daki bir üssü kullandı.

Rus Tupolev-22M3 ile Sukhoi 34 savaş uçakları Suriye’deki hedefleri vurmak için İran’ın Hamadan Hava Üssü’nden havalandı.

Rusya ilk defa Suriye’deki hedefleri vurmak için Suriye dışında bir ülkenin üssünü kullanmış oldu.

Aynı zamanda İran’ın, 1979 İslami devriminden bu yana ilk defa kendi toprağını askeri operasyonlar için başka bir ülkeye açtığı düşünülüyor.

Ayrıca, İran’ın Rusya’ya verdiği bu desteğin, Rusya’nın Ortadoğu’da önemli bir aktör olduğu imajını güçlendireceği yorumları yapılıyor.

İran Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı, Tahran ve Moskova’nın terörizme karşı savaşta askeri tesislerini paylaştığını belirtti ve işbirliğini stratejik olarak niteledi.

İki ülke de Suriye’de, Beşar Esat’a destek veriyor.

Tahran ve Moskova arasındaki ilişkiler, İran’ın, Batı ile ülkenin nükleer programı konusunda anlaşmasından sonra daha da gelişmiş durumda.

Hedef: Halep

Rus Savunma Bakanlığı İran’dan kalkan uçakların Halep ve İdlib’de, IŞİD ve El Nusra’yı hedef aldığını belirtti.

Savunma Bakanlığı açıklamasında “Hava saldırıları sonucunda 5 büyük silah deposu, militan eğitim kampı, 3 komuta ve kontrol noktası ve önemli sayıda militan yok edildi” denildi.

Açıklamada yok edilen tesislerin, Halep bölgesindeki militanlara destek sağladığı da kaydedildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Salı günü Halep ve çevresindeki ağır bombardımanda onlarca sivilin öldüğünü belirtti.

Rus Savunma Bakanlığı ise sivil kayıpları önlemek için dikkat ettiğini kaydediyor.

ABD: "Talihsiz ama sürpriz değil"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya'nın Suriye'deki hedefleri vurmak için İran'ın hava üssünü kullanmasını, "talihsiz ama sürpriz ya da beklenmeyen bir durum değil" sözleriyle değerlendirdi.

Toner, günlük basın brifinginde bir soru üzerine, bu gelişmenin ABD ile Rusya arasında Suriye'de IŞİD'e karşı işbirliğinde olası bir anlaşmaya engel teşkil etmediğini söyledi ancak "henüz o noktada olmadıklarını" belirtti.

XS
SM
MD
LG