Erişilebilirlik

Rus ve Ukraynalı İnsan Hakları Komiserleri Buluşacak


Rus ve Ukraynalı insan hakları komiserleri bu hafta Türkiye'de biraraya gelecek. Her iki ülkenin haber ajanslarında yer alan habere göre görüşmelerde yeni tutuklu takası olasılığı da ele alınacak.

Rus Interfax haber ajansına göre Rus insan hakları komiseri Tatiana Moskalkova, Ukraynalı meslektaşı Dmitro Lubinets ile Türkiye'de Perşembe günü başlayacak ve Cumartesiye kadar sürecek uluslararası bir forumda görüşecek.

Moskalkova müzakere gündeminin tartışılmakta olduğunu belirtti ancak ayrıntı vermedi.

Ukrayna'nın Ukrinform haber ajansı da Lubinets'in görüşmelerin tutuklu takasını içerdiğine işaret eden "Temel konu kahramanlarımızın geri dönmesi" sözlerine yer verdi.

Rusya ve Ukrayna savaşın başladığı 24 Şubat 2022'den bu yana bir dizi tutuklu takası yaptı. Bunların sonuncusu Pazar günü gerçekleşti.

Lubinets ise "Özellikle Rusya Federasyonu'nun geçici olarak işgal altında olan bölgelerde toplu şekilde gözaltına aldığı ve evlerine dönmelerine izin vermediği sivil esirlerin geri dönmesi konusunu gündeme getirmeyi istiyoruz" dedi.

Ukrayna çok sayıda sivilin zorla ülkenin güneyinden ve doğusundan çıkartılmasını kınamıştı. Rusya bu sivilleri "tahliye operasyonları" altında evlerinden taşımıştı. Bunların bir kısmı Rusya'ya bir kısmı ise Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'a götürülmüştü.

İki ülke arasındaki barış görüşmeleri savaşın ilk aylarında başarısızlıkla sonuçlanmış ve görüşmeler yeniden başlamamıştı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Rusya'nın görüşmeye açık olduğunu söylemiş ancak Ukrayna ve müttefiki ABD buna şüpheyle yaklaşarak Putin'in müzakereleri savaş alanında bir dizi bozgun ve geri çekilmenin ardından zaman kazanmak için kullanacağını öne sürmüştü.

Rusya ve Ukrayna dün 50 tutuklu askeri takas etti.

Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna'nın bıraktığı 50 Rus askerinin tıbbi ve psikolojik rehabilitasyon için Moskova'ya gönderileceklerini belirtti.

Ukrayna da Rusya'nın 50 Ukrayna askerini aynı anlaşma kapsamında serbest bıraktığını doğruladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak Twitter'dan, "Bir başarılı esir takası daha. 50 Ukraynalı asker geri döndü" mesajını paylaştı.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG