Erişilebilirlik

Rusya ABD’nin Suriye Saldırısını Kınadı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Amerika’nın Suriye’ye yönelik füze saldırısını yasadışı olarak niteledi ve kınadı. Putin, saldırının Amerika-Rusya ilişkilerine daha fazla zarar vereceğini kaydetti.

Moskova, Trump ile Suriye’de işbirliği yapabileceğini umuyordu ancak bu saldırının ardından bu işbirliği daha zor görünüyor.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı Putin, Amerika’nın Suriye saldırısını uluslararası hukukun ihlali ve bağımsız bir devlete bahane uydurularak yapılan saldırı olarak niteliyor” denildi.

Açıklamada, bu adımın Amerika-Rusya ilişkilerine daha fazla zarar vereceği vurgulandı.

Amerikalı yetkililer saldırı öncesinde Rusya’ya haber verildiğini belirtti.

Vurulan Şayrat Hava Üssü Suriye’nin batısında Rus özel kuvvetlerine ve askeri helikopterlere ev sahipliği yapıyordu.

Saldırıda Rusya’nın ana hava üssü ve donanma tesisi vurulmadı.

Putin, Rus Güvenlik Konseyi’ni topladı

Hava saldırısının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusal güvenlik konseyi ile biraraya geldi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Toplantıda, küresel terörle mücadelede saldırgan hareket nedeniyle oluşacak önlenemez olumsuz sonuçlarla ilgili endişe dile getirildi” denildi.

Konseyin Rus hava kuvvetlerinin Suriye ordusuna terörle mücadelede destek için bu ülkede kalmasını görüştüğü de kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil toplanmasını da istedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Moskova’nın Amerika ile yaptığı Suriye hava sahası güvenliği anlaşmasının da askıya alındığı vurgulandı. Anlaşma, iki ülke uçaklarının çarpışmamasını amaçlıyordu.

Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, Amerikan saldırısının Esat ile savaşan muhaliflere yardım ettiğini belirtti. Peskov, Rusya’nın Amerika ile askeri kanalları açık tutacağını ancak Amerika ile bilgi paylaşımında bulunmayacağını da söyledi. Peskov, saldırı öncesi Rusya’nın hava savunma sistemini durdurup-durdurmadığı yönündeki bir soruya da yanıt vermemeyi tercih etti.

Trump: 'Saldırı Emrini Ben Verdim'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Suriye’nin tepkisi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın ofisinden yapılan açıklamada Amerika’nın saldırısı “sorumsuz” ve “pervasız” olarak nitelendi.

Saldırıların “öngörüsü” olmadığı kaydedildi ve saldırının gerçeklere dayanmadığı belirtildi.

Suriyeli bir yetkili hava saldırısının 7 kişinin ölümüne neden olduğunu kaydetti.

Üssün bulunduğu Humus Valisi Talal Barazi, saldırıda ayrıca 9 kişinin yaralandığını da söyledi. Saldırı üste büyük hasara neden oldu.

Amerika'nın Vurduğu Hava Üssünden Görüntüler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Suriye ordusu da olayı terörle mücadelesine zarar verecek küstah bir saldırı olarak niteledi.

Suriye hava sahası güçlendirilecek

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov Suriye hava sahasının güçlendirilmesi için önlemler alınacağını belirtti. Sözcü, amacın hassas Suriye altyapı tesislerini korumak olarak açıkladı.

Konashenkov, Amerika saldırısının etkisinin çok az olduğunu, fırlatılan 59 Tomahawk füzesinden sadece 23’ünün Şayrat Hava Üssü’nü vurduğunu kaydetti.

Sözcü, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait 6 MİG-23 savaş uçağının zarar gördüğünü, diğer uçakların zarar görmediğini kaydetti.

Konashenkov, üssün pistinin zarar görmediğini de vurguladı.

XS
SM
MD
LG