Erişilebilirlik

Rusya Belarus'a Taktik Nükleer Silah Konuşlandıracak


Arşiv
Arşiv

Rusya, komşu ülke Belarus’a taktik nükleer silahlar konuşlandıracağını açıkladı. Bu Moskova’nın, 1990’lardan bu yana bu tarz silahları kendi toprakları dışındaki bir ülkeye ilk konuşlandırma hareketi olacak.

Rusya Belarus'a Taktik Nükleer Silah Konuşlandıracak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Konuya ilişkin açıklamayı Rusya lideri Vladimir Putin televizyondaki konuşmasında yaptı. Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko’nun uzunca bir süredir bu konuyu gündemde tuttuğunu söyledi.

Putin konuşmasında “Burada sıradışı bir durum yok. ABD bunu onlarca yıldır yapıyor. Onlar da taktiksel nükleer silahlarını kendi müttefik ülkelerinin topraklarına gönderdiler” dedi.

Rusya lideri “Biz de yükümlülüklerimizi ihlal etmeden, bunu özellikle vurguluyorum, nükleer silahların önlenmesine dair uluslararası yükümlülüklerimizi ihlal etmeden aynı şeyi yapmak konusunda mutabık kaldık” diye konuştu.

Putin, hangi taktik nükleer silahların Belarus’a konuşlandırılacağı konusunda herhangi bir detay bilgi paylaşmadı. Taktik nükleer silahlar, savaş alanı içerisinde üstünlük sağlamak üzere belirli bir bölgeye etki eden silahlar anlamına geliyor.

Rusya lideri Putin, Belarus’ta taktik nükleer silahların konuşlandırılması için gerekli depolama tesislerini, 1 Temmuz itibariyle tamamlayacağını söyledi. Ancak Rusya bu silahların kullanım yetkisini Belarus’a vermeyecek.

ABD Dışişleri ve Savunma bakanlıkları, Rusya’nın bu adımıyla ilgili henüz bir açıklama ya da değerlendirmede bulunmadı.

Putin konuşmasında ayrıca, ülkesinin taktik nükleer silah taşıma kapasitesine sahip 10 adet savaş uçağının Belarus’ta konuşlu durumda olduğunu söyledi. Putin ayrıca, bu nükleer silahların kullanılabilmesi için Rusya’nın belirli bir sayıda İskender füzesini de hali hazırda Belarus’a gönderdiğini açıkladı.

Sovyetler Birliği’nin yıkıldığı 1991 yılında Rusya, Ukrayna, Belarus ve
Kazakistan’da nükleer silah konuşlandırılmış durumdaydı. Bir yıl sonra Mayıs 1992’de bu silahların Rusya’ya konuşlandırılması konusunda anlaşma sağlanmış ve Ukrayna, Belarus ve Kazakistan’daki nükleer silahların Rusya’ya transferi 1996 yılında tamamlanmıştı.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG