Erişilebilirlik

Rusya’da Casuslukla Suçlanan ABD’liye Kumpas Kuruldu İddiası


Rusya’nın başkenti Moskova’da casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan ABD vatandaşı Paul Whelan’ın avukatı, müvekkiline tutuklanmadan hemen önce içinde Rus devlet sırlarının bulunduğu bir harici belleğin verildiğini söyledi. Avukat, müvekkilinin bu bellek içinde ne olduğunu bilmediğini ve içine bakmadığını savundu.

Whelan, Aralık ayının sonunda Moskova’da gözaltına alınmıştı. Whelan’ın gözaltına alınması, ABD’de daha önce gözaltına alınan ve yabancı ajan olarak görev yaptığını mahkemede itiraf eden Rus vatandaşı Maria Butina ile takas ihtimalini gündeme getirmişti.

Whelan ilk kez Salı günü hakim karşısına çıktı. Hakim Whelan’ın tutukluluğunun en azından Şubat ayına kadar devamına karar verdi.

Mahkemede cam bir kafesin içinde tutulan Whelan’ın gazetecilerle konuşmasına da izin verilmedi.

Rusya’da casusluk suçlularına 20 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Whelan’ın avukatı Vladimir Zherebenkov, Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada müvekkili Moskova’da bir otelde gözaltına alındığı sırada yanında “devlet sırları içeren bir şey” bulunduğunu söyledi.

Avukat, Whelan’ın Rusya’ya sık sık gittiğini ve ismi açıklanmayan bir kişiden kendisine email ile ülkeyle ilgili seyahat bilgisi yollamasını istediğini kaydetti. Ancak Whelan’ın bunları indiremeyince aynı kişiden bunları kendisine harici bellekte vermesini istediğini anlattı.

Zherebenkov müvekkilinin harici bellekte bu kişinin eski seyahatlerinden fotoğraf ve video gibi bazı kişisel bilgileri görmeyi beklediğini söyledi ve “Devlet sırları içeren malzemenin onun eline nasıl ulaştığını bilmiyoruz” dedi.

Avukat Whelan’ın harici bellekteki dosyaları açamadan yakalandığını belirtti. Avukata göre Whelan’a harici belleği veren kişinin akıbeti de bilinmiyor.

Avukat, Whelan’ın hangi ülke adına casuslukla suçlandığının da açıklanmadığını söyledi.

Whelan’ın ABD vatandaşlığının yanı sıra Kanada, İngiltere ve İrlanda vatandaşlıkları da var.

48 yaşındaki Whelan, Deniz Kuvetleri’nden “uygunsuz davranışları” nedeniyle ihrac edilmişti. Michigan’da yaşayan Whelan, otomobil parçaları satan bir firmada güvenlik direktörü olarak çalışıyordu. Ailesi Whelan’ın Moskova’ya bir düğüne katılmak amacıyla gittiğini söylemişti.

XS
SM
MD
LG