Erişilebilirlik

Rusya: ‘İlişkilerin Düzelmesi Zaman Alacak’


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin zaman alacağını söyledi.

Sözcü Peskov, “Özür çok önemli bir adım ama iki ülke ilişkileri bir gecede eski haline dönmez” dedi.

Peskov, “Birlikte bir adımdan fazlasını yapmalıyız, her şeyin bir gecede düzeleceği düşünülmemeli, o yönde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sözcü Peskov ayrıca yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus jetinin düşürülmesinden bu yana ilk defa telefonla görüşeceklerini de kaydetti.

Putin, Rus savaş uçağının düşürülmesini “Haince arkadan bıçaklandık” şeklinde nitelemişti. Rusya, savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği yönündeki açıklamayı reddetmiş, Suriye’ye hava savunma füzeleri yerleştirmiş, Rus uçaklarına yönelik her türlü tehdidi hedef alacağını açıklamıştı.

Moskova, olayın ardından Türkiye turları ile Türkiye’den gıda alımını yasaklamış, Rusya’da çalışan Türk firmalarına kısıtlamalar getirmişti.

Peskov’un açıklamaları karşısında Başbakan Binali Yıldırım ilişkilerin zaten gelişmekte olduğunu söyledi. Yıldırım, “Buz eriyor ve normalleşme başladı” dedi.

Başbakan bununla birlikte tazminat ödemenin söz konusu olmadığını kaydetti, “üzüntülerimizi belirttik, üzüntülerini paylaştık” ifadelerini kullandı.Moskova resmi özrün yanında, Ankara’nın pilotun ailesine tazminat ödemesini de bekliyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG