Erişilebilirlik

Rusya 2018 Kış Olimpiyatları'na Katılmaktan Men Edildi


Rusya,2014 Soçi Kış Olimpiyatları’ndaki doping skandalları nedeniyle gelecek yıl yapılacak Pyeongchang Kış Olimpiyatları'na katılmaktan men edildi. Ancak bazı sporcular bireysel olarak "Rusya Olimpiyat Sporcusu" adı altında Olimpiyatlar’a katılabilecek. Açıklama Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden (IOC) geldi.

IOC, Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Alexander Zhukov'un Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeliğinin de durdurulması kararı aldı. IOC, Zhukov ile Rusya Başbakan Yardımcısı Vilaty Mutko’yu Olimpiyatlara katılmaktan ömür boyu men etti.

IOC, Rusya Olimpiyat Komitesi’ne, soruşturmaların masraflarını karşılamak ve gelecekte yapılacak doping karşıtı çalışmaları desteklemek amacıyla 15 milyon dolar da ceza kesti.

Öte yandan bazı Rus sporcular, Rusya Olimpiyat Sporcusu olarak Olimpiyatlar’a katılmak için davet edilebilecek, ancak bu kişiler ulusal bayrak ya da marş ile temsil edilmeyecek.

Rusya teklifi reddedip Olimpiyatlar’ı boykot edebilir. Zira Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin daha önce ulusal semboller olmadan olimpiyatlarda yarışmanın küçük düşürücü bir durum olacağını söylemişti.

Rusya devlet televizyonu da bu gelişme üzerine 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları’nı yayınlamayacağını duyurdu.

Son olarak geçen ay Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin dört Rus kayakçının doping yüzünden suçlu bulunduğunu açıklamıştı. Bu sporcuların Soçi’de 2014’te kazandıkları madalyalar ellerinden alınmış ve Olimpiyatlar’dan ömür boyu men edilmişlerdi.

Dünya Dopingle Mücadele Örgütü ise Rusya’da 2011- 2015 yılları arasında devlet destekli doping konusunu soruşturmuş ve konuyu 2016 yılı raporuna taşımıştı.

Raporda dopingin Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyatları sırasında “zirve yaptığı” iddia edilmişti.

Rusya ise devlet destekli doping sistemi kurduğu yönündeki iddiaları reddediyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD’de ilk: Trump’a 37 federal suçlama - 9 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG