Erişilebilirlik

Rusya Ukrayna’da ilhak ettiği 4 bölgede seçim yapmayı planlıyor


Çatışmaların yoğun yaşandığı Ukrayna'nın doğusundaki Bakhmut kenti
Çatışmaların yoğun yaşandığı Ukrayna'nın doğusundaki Bakhmut kenti

Rusya, Ukrayna’da ilhak ettiği Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Eylül ayında seçim yapmayı planlıyor.

Rus devlet haber ajansı TASS, ülkenin seçim komisyonu başkanı Ella Pamfilova'nın konuya ilişkin açıklamasını aktardı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin geçtiğimiz günlerde "Yeni bölgelerde seçim yapılmasına" dair imzaladığı kararnamenin ardından harekete geçen Rusya Merkez Seçim Kurulu, seçim güvenliği için Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile görüşmeler yaptı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova bu görüşmelerin ardından bölgede seçimlerin düzenlenebileceği kanaatine vardıklarını söyleyerek, “14 Haziran'da Rusya Savunma Bakanlığı ve FSB ile istişarelerde bulunduk. Bu kurumlardan 4 yeni bölgede seçimlerin gerçekleşebileceğine dair görüş aldık. Rusya Savunma Bakanlığı seçimlerin koşulları ve yapılması gerekenlerle ilgili bize tavsiye yazısı gönderdi" dedi.

Pamfilova ayrıca bu sonuçlara göre 10 Eylül’de Ukrayna'da ilhak edilen 4 bölgede seçim yapılacağını ekledi. Bu kararın ardından Ukrayna'dan ilhak edilen 4 yeni bölgede ilk kez seçimler düzenlenecek. Rusya Merkez Seçim Komisyonu'na göre Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde bölge valileri seçilecek. Ayrıca 4 bölgede toplam 20 milletvekili seçimi için halk sandığa gidecek.

Rus ordusunun saldırılarının ardından büyük bölümü Rusların kontrolüne geçen dört bölgenin Rusya topraklarına katılmasına yönelik Putin geçen yıl Eylül ayında kararname imzalamıştı.

Rusya, Ukrayna'nın dört bölgesini ilhak etse de bu bölgeleri tamamen kontrol etmiyor.

Kiev, Rusların Ukrayna topraklarında düzenleyeceği herhangi bir seçimin geçersiz ve yasadışı olacağını söylüyor.

Karşı saldırı sürüyor

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri mühimmat desteğiyle geçen hafta başlattığı karşı saldırı ise devam ediyor. Ukrayna’nın bu hafta dört köyü Rus güçlerinden geri aldığı basına yansımıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski Kiev’de NBC kanalına verdiği mülakatta, "Kahraman halkımız, cephedeki birliklerimiz çok çetin bir direnişle karşı karşıya. Çünkü Rusya'nın Ukrayna'ya karşı bu harekatı kaybetmesi aslında savaşı kaybetmesi anlamına geliyor” dedi.

Zelenski ayrıca cepheden gelen haberlerin "genel olarak olumlu ama çok zor olduğunu” söyledi. Ukraynalı Tuğgeneral Oleksi Hromov düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin birliklerinin şu ana kadar güneydeki iki büyük taarruzda en az 7 yerleşim yeri ve 100 kilometrekarelik alanı ele geçirdiğini söyledi.

Diğer yandan BM Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi, Rusya'nın kontrolündeki Zaporijya nükleer santralini ziyaret etti ve geçen hafta Dinyeper nehrinin aşağısındaki Kakhovka barajında meydana gelen patlamanın etkilerini inceledi. Sahadaki durumun "ciddi" olduğunu söyleyen Grossi, ancak nükleer santraldeki soğutma suyu seviyesinin yeterli olduğunu belirtti.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG