Erişilebilirlik

11 Eylül Saldırılarının 17’nci Yılında Yaşamını Yitirenler Anıldı


Amerikalılar 11 Eylül saldırılarının 17’inci yılında anma törenleri düzenlendi. 11 Eylül 2001’de El Kaide’nin düzenlediği terör saldırılarında New York, Virginia ve Pennsylvania’da 3 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti.

Başkan Donald Trump, El Kaide bağlantılı teröristlerin kaçırdığı United Havayolları’na ait 93 sefer sayılı uçağın, kontrolunun yolcular tarafından geri alınmasından sonra düştüğü Pennsylvania’nın Shanksville kentindeki 11 Eylül anıtında düzenlenen törene eşi Melania'yla birlikte katıldı.

Yayınladığı yıllık başkanlık bildirisiyle 11 Eylül’ü Vatanseverlik Günü ilan eden Trump, “şeytani eylemlerin” Amerika’nın ruhunu ya da özgürlüğüne olan bağlılığını ortadan kaldırmadığını vurguladı.

Trump açıklamasında, “Bugün bu ebedi gerçekliği tekrar hatırlamak için buradayız: Amerika birlik içinde olduğunda dünyadaki hiçbir güç bizi ayıramaz” mesajını verdi.

Trump "Radikal İslamcı Terör" ifadesini kullandı

Başkan Trump Pennsylvania'daki anma töreninde duygusal bir konuşma yaptı. Kırsal alanda boş bir araziye düşen uçağın asıl hedefinin Beyaz Saray ya da Kongre binası olabileceği dile getirilmişti. O güne ait ses kayıtları ve yolcuların yakınlarıyla yaptıkları telefon görüşmelerinin kayıtlarından yolcuların kokpite girerek teröristleri durdurmaya çalıştığı anlaşılmıştı.

Trump konuşmasında o anlara atıfta bulundu. "Cesur vatanseverler ulusumuzun düşmanları karşısında olayın seyrini değiştirdi. Amerika'nın kahramanları olarak tarihte yerlerini aldılar" mesajını verdi.

Trump geçtiğimiz yıl yapılan anma törenlerinde yaptığı konuşmada "radikal islamcı terör" ifadesini kullanmamıştı. Trump bu yılki konuşmasında o ifadeyi kullanmayı tercih etti, "Orduda görev yapan yaklaşık 7 bin askerimiz radikal islamcı terör tehdidiyle mücadele ederken öldü" ifadesini kullandı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de 17 yıl önce teröristlerin kaçırdığı uçaklardan birinin çarptığı Amerikan Savunma Bakanlığı Binası Pentagon'daki törene katıldı. Mike Pence de "radikal islamcı terör" ifadesini konuşmasında iki kez kullandı. "19 radikal islamcı terörist dört uçağı kaçırarak ekonomimiz, ordumuz ve yönetimimizin merkezlerini vurdu" dedi.

Pence, "Ulus olarak hayatını kaybedenleri her zaman hatırlayacağız. Hayatını kaybedenleri de radikal islamcı terör şerinin kıyılarımıza yeniden ulaşmasını engellemek için elimizden gelen her şeyi yaparak onurlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Pence konuşmasında, "11 Eylül'den ders çıkarmalı, ülkemizin ve halkımızın korunması konusunda daima tetikte olmalıyız" dedi. Teröristlerin Amerikan halkının cesaretini kırmayı umduğunu ancak bunda başarılı olamadığını belirten Pence, "Amerikan halkı o gün ve o zamandan bu yana her gün, tehditlere boyun eğmeyeceğini gösterdi. Bizim cesaretimiz kırılamaz" diye konuştu. Törende savunma bakanı James Mattis de hazır bulundu.

Pentagon’a uçağın çarpması sonucu da uçaktaki yolcuların yanısıra 125 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin hedef alındığı New York’ta da saldırılardan kurtulan yüzlerce kişi ve aile üyeleri, kaçırılan iki yolcu uçağının çarpmasıyla yıkılan kulelerin daha önceden bulunduğu “Ground Zero” (Sıfır Noktası) alanında toplandı.

Törende, hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu.

Anma töreni yerel saatle sabah 8:46’da, ilk uçağın Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptığı saatte başladı. İkinci uçak da 23 dakika sonra Dünya Ticaret Merkezi’ne çarpmıştı.

2001’in 11 Eylül günü kaçırılan 4 uçaktaki kişilerle birlikte toplam 3 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG