Erişilebilirlik

Şam'da Stadyuma Havan Saldırısı


Halep'teki çatışmalarda mevzilenen İslamcı el-Nusra militanları
Şam'da bir spor tesisine iki havan mermisinin düşmesi sonucu bir futbolcunun öldüğü bildiriliyor.

Havan mermileri Teşrin sadyumunun yanında futbolcuların kaldığı bir otelin önünde patladı. Patlama sırasında oyuncular idman yapmak için stadyuma gitmeye hazırlanıyorlardı.

Ölen futbolcunun Humus kenti takımının forveti Yusuf Süleyman olduğu açıklandı. Patlamada rakip takım Hama’nın oyuncuları da yaralandı.

Bir gün önce isyancılar Devlet Başkanı Esat’ın Şam’daki saraylarından birine top ateşi açmıştı. Suriye hükümeti, devlet başkanlığına ait bir binaya ilk kez saldırı olduğunu doğruladı.

Öteyandan Rusya, Suriye’de yaklaşık iki yıldır süren krizin sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’da Arap diplomatlarla görüştükten sonra yaptığı açıklamada ne Suriye hükümetinin ne de isyancıların askeri çözüm seçeneğinden bir yarar sağlamayacağını, bu seçeneğin karşılıklı olarak birbirini yok etme anlamına geleceğini belirtti.

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye karşı aldığı üç kararı Suriye’nin çatışmaları yabancı ülkelerin müdahalesi olmadan kendi başına sona erdirmesi gerektiğini öne sürerek veto etmişti.

Öte yandan Halep’e düzenlenen uzun menzlli füze saldırısında ölü sayısının 31’e çıktığı bildiriliyor. Merkezi İngiltere’de olan Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Salı günkü çatışmalarda Suriye’de 140 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
XS
SM
MD
LG