Erişilebilirlik

Samsung Apple'ın Avrupa Satışlarını Engellemeyecek


Güney Kore elektronik devi Samsung, Apple ürünlerinin Avrupa satışlarını engellemeye son verdi. Karar şirketin Apple’a karşı Amerika’da kazandığı davadan sonra alındı

En büyük iki akıllı telefon üreticisi olan Apple ve Samsung, son 18 aydır ondan fazla ülkede patent konusunda davalık. İlk olarak Apple, Samsung’un popüler iPhone ve iPad ürünlerini kopyaladığı iddiasıyla dava açmıştı.

Samsung bazı Apple ürünlerinin Almanya, Fransa, Britanya, İtalya ve Hollanda’da satışlarını yasaklama çabalarına son vermekle birlikte, Apple’a yönelik tazminat davalarını sürdürebilir.

Apple sözcüsü, Samsung’un kararı hakkında yorum yapmadı.

Güney Kore şirketinin kararından bir gün önce Apple, Samsung akıllı telefonlarının Amerika’da satışını durdurma talebiyle açtığı davayı kaybetmişti.

Apple, son bir yıldır Amerika’da Samsung aleyhine açtığı davalarda başarılı olmuştu. Bir California mahkemesinde görülen ön duruşmada Samsung’un Galaxy Tab 10.1 ve Galaxy Nexus modellerinin satışı kısa süreliğine dondurulmuştu.

Apple, Ağustos ayında bir Amerikan mahkemesinin aldığı kararda da Samsung’un iPhone ve iPad’in bazı kilit özelliklerini kopyaladığı gerekçesiyle 1 milyar doların üzerinde tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Apple’ın Pazartesi günü kaybettiği davanın yargıcı Lucy Koh Apple telefonlarında dava konusu özelliklerin gelecekte üretilecek telefonlarda da kullanılacağına dikkati çekerek, bu özelliklere sahip her cihazın satışının yasaklanmasının bir anlamı olmadığına karar verdi.

Avrupa Birliği Komisyonu, bu yıl Ocak ayında Samsung’un mobil iletişim cihazları pazarında AB’nin anti-tröst yasalarını ihlal edip etmediği yolunda soruşturma başlatmıştı.

iPhone ve iPad satışları Apple’ın son yıllardaki büyümesinin ana kaynağını oluşturuyor. Samsung ise Galaxy serisi ürünlerinin başarısıyla pazar payını arttırdı ve son çeyrekte rekor kar rakamlar açıkladı.

Samsung’un son kararı, pazar payları arttıkça hukuki anlaşmazlıkları da artan iki firma arasındaki ilişkilerin yumuşamaya başladığı şeklinde yorumlanıyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

New York metrosunda raylara itilen Türk kadın ABD gündeminde - 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG