Erişilebilirlik

San Diego Trump Yönetimine Dava Açtı


San Diego'da Amerikalı yetkililer tarafından mahkemeye götürülen göçmenler

San Diego kent yönetimi, binlerce sığınmacıyı yardımsız bırakmak ve bölgenin kaynaklarını azaltmakla suçladığı Trump hükümetine dava açtı.

ABD’nin Meksika sınırındaki eyaleti Güney California’da açılan davada hakimden Federal Yönetim’in Ekim’de sona eren “Safe Release” adlı programını yeniden başlatması için karar çıkarması talep edildi. Söz konusu program iltica etmek isteyenlere Amerika’daki yakınlarına ulaşma ya da onlara yardımcı olan derneklere erişimlerini sağlıyordu.

San Diego’nun ilticacıları barındırdığı sığınma merkezi için 1 milyar 3 milyon dolar harcadığı ve bu meblağın her geçen gün arttığı belirtiliyor.

Amerika’nın Meksika sınırı Trump yönetimi için önemli. Trump, güney sınırından belgesiz kişilerin Amerika’ya girişini azaltmaya çalışıyor. ABD Başkanı, son haftalarda sık sık Meksika sınırını kapatma tehdidinde bulunuyor.

Kasım ayından bu yana Amerika’ya iltica etmek isteyen 11 bin kişinin yerel sığınma merkezlerinden geldiği belirtiliyor.

Dava dilekçesinde, Göç ve Gümrük Muhafaza yöneticileri, Gümrük ve Sınır Birimi’nden yetkililerin yanı sıra İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Neilsen da davalılar listesinde yer aldı.

XS
SM
MD
LG