Erişilebilirlik

Sarkozy'nin Partisi Yerel Seçimlerde Başarılı Olamadı


Sarkozy'nin Partisi Yerel Seçimlerde Başarılı Olamadı

Fransa’da ikinci turu yapılan bölgesel kanton seçimlerinde iktidar partisi Halk Hareketi Birliği yenilgiye uğradı. Seçimlerde ana muhalefet Sosyalist Parti birinci gelirken, ülkede yükselişinden endişe edilen aşırı sağ parti Front National de sandıktan güçlü çıktı. Ülkede 2012’de yapıacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yapılan son seçim olan kanton seçimi sonuçları Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin adaylığını zora soktu.Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, iktidara geldiğinden bu yana hiçbir seçimi kazanamadı. İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Belediye seçimleri ve bölge seçimlerinin ardından dün yapılan kanton seçimlerini de kaybetti.

Bütün partilerin geçtiğimiz seçimlerde sandığa çağırdığı tepkili seçmen, dün yapılan ikinci turda da yüzde 36 ile ‘sandığa gitmeme’ rekoru kırdı. Anketlerde bir yıldır sürekli düşüş gösteren Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, Libya’ya askeri müdahalenin başını çekerek iç kamuoyunu kazanma taktiği sonuç vermedi. Seçimlerde ana muhalefet Sosyalist Parti (PS) oyların yüzde 36’sını alırken, iktidar partisi UMP yüzde 20’sini, Sarkozy’ye en büyük tehdit olarak değerlendirilen aşırı sağ FN ise yüzde 11.5’ini aldı.

Seçimlerde büyük zafer kazanan Sosyalist Parti 60 ilde birinci gelirken, UMP ilk belirlemelere göre 42 ilde, FN ise, yalnızca 2 ilde kazandı. FN lideri Marine Le Pen önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favorilerinden birisi olarak gösteriliyor. Fransa’da 2012’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi büyük bir yenilgi olarak kabul edilen seçimlerin en büyük kaybedeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy oldu. Fransız medyası seçim sonuçlarının, ‘Sarkozy’nin 2012’de sağın doğal adayı’ statüsünü sarsacak kadar ciddi bir yenilgi olduğu yorumunu yaptı.

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Martine Aubry, seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, "Fransızlar artık değişim" istiyor" diyerek birleşen solun adresi olan partisinin 2012’de kazanacak tek parti olduğunu dile getirdi. Aubry, 5 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kampanyanın ana hedeflerini açıklayacaklarını duyurdu.

Yalnızca 2 ilde kazanan FN lideri Marine Le Pen, sonucun başarılı olduğunu belirterek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine iddialı hazırlandıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi önemli bir ‘prova’ niteliğinde olan kanton seçimlerini kaybeden UMP ise, önümüzdeki dönemde daha çok güvenlik, işsizlik, ve alım gücü gibi geniş kitleleri ilgilendiren konulara eğilecek. Aşırı sağ FN’n bastırmasıyla söylemlerini sağa kaydıran UMP, 5 Nisan’da ‘Fransa’da islamın yeri’ konulu bir tartışma başlattıktan sonra, laikliği koruyan daha sert yazalar getirmeye hazırlanıyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG