Erişilebilirlik

Sarrazin Türklerden sonra Euro'ya Taktı


Thilo Sarrazin'in Türkleri eleştiren "Almanya Kendini Yokediyor" adlı tepkiler yaratan kitabı

Almanya’da yaşayan Türkleri ve Müslüman göçmenleri eleştirdiği ‘Almanya Kendini Yok Ediyor’ adlı kitabıyla uzun bir süre ülke gündemini belirleyen ve kamuoyunun kutuplaşmasına yol açan Federal Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu eski üyesi Thilo Sarrazin, şimdi de ‘Avrupa’nın Euro’ya İhtiyacı Yok’ adlı yeni kitabıyla tepkileri üzerine çekti.

1999’da Alman Markı’ndan Euro’ya geçiş sürecinde yeni para birimine verdiği destekle bilinen ve Euro’nun dünyada en güçlü birim olacağını öne süren Sarrazin, yeni kitabında eskiden savunduklarının tersini söylüyor ve Avrupa’nın Euro’ya ihtiyacı olmadığını, Yunanistan’ın iflasının ise engellenemeyeceğini iddia ediyor. Euro’nun sadece Euro Bölgesine üye diğer ülkelerin Almanya’ya ekonomik olarak ayak uydurabilmesi durumunda tedavülde kalma şansı bulunduğunu belirten ve başta Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble olmak üzere Alman yetkililerin bu gerçeği görmezden geldiğini savunan Sarrazin, Euro’ya geçişi baştan hata şeklinde tanımlıyor.

Alman markının en sağlam para birimi olduğunu, ancak dönemin başbakanı Helmut Kohl’ün Avrupa’nın siyasi birliğini sağlama uğrunda markı feda ederek, Euro’ya geçişi zorladığını öne süren Federal Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu eski üyesi, şu anda Euro bölgesinde uygulanan sabit kur düzeninin tersi dalgalı kura geri dönülmesini de talep ediyor. Euro’yu Yahudi soykırımı ve İkinci Dünya Savaşı ile ilişkilendiren Sarrazin, Almanya’nın Yahudiler’e karşı sorumluluğun bedeli olarak parasını sonuna kadar başkaları için harcamak zorunda bırakıldığını öne sürüyor. Alman Yahudileri Merkez Konseyi, Sarrazin’in kitabında Yahudi soykırımı ve Euro arasında bağlantı kurmasına sert tepki gösterdi ve kitabın reklamını yapabilmek için soykırım konusunu bile araç olarak kullandığını açıkladı. Yeşiller Partisi’nin gelecek genel seçimde başbakan adayı olması beklenen Jürgen Trittin, Sarrazin’i aşırı sağ popülizmle suçlarken, Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, Sarrazin’in kitabının satış sayısını artırmak için saçmaladığını söyledi.

Öte yandan Yunanistan’a verilen mali desteğin derhal sona erdirilmesi gerektiği görüşünü aktaran ve bu konuda Başbakan Angela Merkel’i eleştiren Sarrazin, Yunanlılar’ın kendilerine verilen paraları çarçur ettiklerini ve tüm yardımların boşa gittiğini de iddaa ediyor. Kitabında Avrupa Birliği’ne Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinin üye olarak alınmasını da tarihi bir hata ve birlik felsefesine aykırı olarak tanımlayan ve bundan sonra başka ülkelerin alınmasının da imkansız olduğunu yazan Sarrazin, Türkiye konusuna doğrudan girmiyor. Ancak Sarrazin kitabıyla ilgili bir röportajda Türkiye’nin yüksek enflasyona paralel yüksek büyümeyi sağlamasını örnek olacak başarı şeklinde övdü.

Almanya'da yabancılara ve özellikle Türklere karşı ırkçı görüşlere yer verdiği bir önceki kitabı 1,5 milyon satan ve satış rekorları kıran Thilo Sarrazin’in 350 bin baskıyla piyasa çıkan yeni kitabının da büyük ilgi göreceği tahmin ediliyor. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Almanlar’ın yüzde 56’sı Sarrazin’in Euro konusundaki eleştirilerini haklı buluyor, Euro’yu güvenilir bir para birimi olarak tanımlayanların oranı ise sadece yüzde 11.

XS
SM
MD
LG