Erişilebilirlik

Scholz: "Gerçek Dost Kötü Günde Belli Olur"


BERLİN - Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kahramanmaraş’ta meydana gelen, çevre illerde ve Suriye'de büyük yıkıma ve can kaybına yol açan depremler nedeniyle yaptığı konuşmada, ülkesinin Türkiye ve Suriye’yi zor günlerinde yalnız bırakmayacağını söyledi.

Scholz, her haftasonu güncel önemli konulara değindiği "Kanzler Kompakt" isimli sosyal medya kanalları üzerinden yayınlanan video mesajını tamamen deprem felaketine ayırırken, mesajın Türkçe altyazılı olarak yayınlanması dikkat çekti.

Deprem felaketinin Almanya’da büyük üzüntüye yol açtığını söyleyen Scholz, henüz felaketin birinci gününde Almanya’dan Türkiye ve Suriye’ye arama-kurtarma ve sağlık ekiplerinin gittiğini, yardım kuruluşlarının ısıtıcı, jeneratör ve ilaç tedarikinde bulunduğunu bildirdi.

Scholz: "Gerçek Dost Kötü Günde Belli Olur"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Deprem bölgesinde arama-kurtarma ve yardım faaliyetlerine katılan kurum ve kuruluşlara teşekkür eden ve çalışmalarında güç dileyen Scholz, "Yaşanan felaketi geri alamayız ama bu acil durumda yardım edebiliriz ve Almanya yardım ediyor" dedi.

"Hayatını kaybedenlerin yakınları ve dostlarıyla yas tutuyoruz. Yaralıların acılarını paylaşıyoruz, onlara acil şifalar diliyoruz" şeklinde konuşan Scholz, ayrıca Türkçe olarak "Gerçek dost, kötü günde belli olur" ifadelerini kullandı.

Almanya’da üç milyon Türkiye kökenli göçmenin yaşadığına değinen Başbakan, "Birçoğunun memleketi özellikle ağır hasara maruz kalan Hatay ve Gaziantep. Birçoğunun ise ailevi kökleri Suriye'de. Bir Türk atasözüne göre gerçek dost, kötü günde belli olur. Almanya'da benzer bir şekilde, gerçek dost, kendini zor günde belli eder denir. Biz gerçek dostuz. Dostunuz olarak acınızı paylaşıyoruz ve sizi zor gününüzde yalnız bırakmayacağız" diye konuştu.

Almanya'da yaşayan başta Türkler olmak üzere insanların Türkiye'ye uzanan bir merhamet köprüsü oluşturduğunu belirten Başbakan Scholz, "İnsani açıdan birbirine bu kadar yakın olan ülkelerimiz arasında bir dayanışma köprüsü oluşturdunuz" diyerek, Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için bağış veya kışlık giysi toplayan ya da para gönderen vatandaşlara ve kurumlara da ayrıca teşekkür etti.

Berlin’deki anma törenine Cumhurbaşkanı Steinmeier da katılacak

Öte yandan bugün Berlin’in dünyaca ünlü Brandenburg Kapısı önünde bir anma toplantısı düzenleneceği bildirildi.

Almanya saati ile 17.30’da başlayacak etkinlikte Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier da bir konuşma yapacak. Almanya Türk Toplumu (TGD) ve Alman-Suriye Yardım Dernekleri öncülüğünde düzenlecek etkinlikte depremde hayatını kaybedenler anılacak ve depremzedelerle dayanışma sergilenecek.

Cumhurbaşkanı Steinmeier’in yanı sıra TGD Başkanı Aslıhan Yeşilkaya-Yurtbay, Alman-Suriye Yardım Dernekleri Birliği Başkanı Nahla Osman, Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü Safter Çınar ile Türkiye’de deprem bölgesinde kurtarma çalışmalarına katılan Alman yardım kuruluşlarından bir temsilcinin de konuşma yapacağı haber verildi.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG