Erişilebilirlik

Senatörlerden Beyaz Saray'a Kaşıkçı Cinayeti Tepkisi


Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu binasına girdikten sonra öldürüldü.

Amerika Senatosu’ndaki her iki partiden de senatörler, Trump yönetiminin, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra kaybolması sonrası izlediği yaklaşıma tepki gösterdiler. Senatörler, Trump yönetimini, olayın araştırılması ve Kaşıkçı cinayetinden kimlerin sorumlu olduğunun ortaya çıkarılmasıyla ilgili soruşturma yapılmasına ilişkin yasaya uymamakla suçladılar.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda görevli üst düzey Demokrat isim Bob Menendez gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu son derece çirkin ve utanç verici bir durum” dedi.

Menendez komisyonun, Dışişleri ve Hazine bakanlıkları yetkililerinden Kaşıkçı cinayetine ilişkin aldıkları brifingin ardından konuştu. Geçen yıl olayın ardından kongre üyeleri, Beyaz Saray’a, cinayetin sorumlularının bulunması için 120 gün süre tanıyan Küresel Magnitsky Yasası’nı devreye sokmuşlardı. Ancak söz konusu süre geçen ay doldu.

Basına yansıyan birçok haberde, Amerika Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in, Kaşıkçı’nın ölümünden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın sorumlu olduğu sonucuna vardığı belirtildi. Kapalı kapılar ardında yapılan brifinge, herhangi istihbarat yetkilisinin katılıp bilgi vermemesi de senatörlerin tepkisine neden oldu.

Güney Carolina Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham birifingin ardından “Tamamen zaman kaybıydı ve ben bunların bize anlattıklarından daha çok şey biliyorum” dedi.

Graham, Beyaz Saray’ın cinayete verdiği tepki konusunda pek de tatmin olmadan toplantıdan ayrıldığını söyledi. Sözlerine Demokrat Tim Kaine'den destek geldi.

Kaine, VOA’ye yaptığı değerlendirmede “Bize, yorum yapamayacaklarını söyleyen kişileri yollamışlar. Gelenler Başkan’ın yasanın gerektirdiği şekilde Muhammed bin Selman hakkında karar verip vermeyeceğinden, yasaya uygun davranıp davranmayacağından dahi haberdar değiller. Kararı Başkan’ın vereceğini, kendilerine ait olmadığını söylüyorlar ama Başkan’ın da bu konuda bir karar verip vermeyeceğini bilmiyorlar ” dedi.

Demokrat bir başka Senatör Chris Murphy de hükümetin, istihbarat yetkilileriyle konuşmalarını istemediğini söyledi. Murphy, “Bu toplantıda kim demokrat kim cumhuriyetçi söyleyemezsiniz çünkü herkes bu brifingten şikayetçi” diye konuştu.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Trump yönetiminin Kaşıkçı cinayetine karıştığı söylenen 17 isim belirlediğini söyledi.

Ancak Rubio da “Peki onlara bu cinayeti işlemelerini kim söyledi? Prens’in bilgisi ve onayı olmadan böyle bir şeyin yapılabileceğini sanmıyorum” dedi.

Trump’sa Kaşıkçı cinayetinin sorumlusunun kim olduğu sorusunun halen cevap bulmadığını söylemişti. Ancak Trump, Veliaht Prens Selman'ın açıklamalarına da inandığını belirtmişti. Kongre üyeleri, Trump yönetiminin, Küresel Magnitsky yasasının gereğini yapmak konusunda ayak sürüdüğünü belirtiyorlar.

Murphy, “Bu siyasi bir karar. Bunun gerçeklerle ilgisi yok. Bu Başkan tarafından alınmış siyasi bir karar. Ve bunun böyle olduğu gittikçe daha da netlik kazanıyor” dedi.

Ancak Trump yönetimi şu ana kadar Küresel Magnitsky Yasası’na dair Kaşıkçı cinayeti konusunda herhangi bir taahhütte bulunmadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Robert Palladino geçen ay yaptığı açıklamada, “Kongre'yle işbirli ve Kaşıkçı cinayetinden kimin sorumlu olduğunu tespit etme konusunda çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da “Bu kabul edilemez bir cinayet. Ama Suudi Arabistan’la önemli bir ilişkimiz var bunu başarılı şekilde yürütmeye de kararlıyız. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili gerçekler ortaya çıktıkça daha çok şey öğreniyoruz ve ilgili herkesi bundan sorumlu tutacağız” dedi.

XS
SM
MD
LG