Erişilebilirlik

'Sıfır Noktası'na Yakın Alanda Yeni Bir Enkaz Parçası Bulundu


Enkazın kırık bir makaraya bağlı halata sarılı olduğu gözlenirken, uzmanlar parçanın önce fırlayarak binalardan birinin üzerinde bulunan bu makaraya takıldığını, daha sonra da düştüğünü tahmin ediyor
New York polisi 11 Eylül 2011’deki terör saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezi kulelerinden birine çakılan uçaklardan birine ait olduğu sanılan bir enkaz parçası buldu.

12 yıl önceki saldırının yaşandığı yerin birkaç yüz metre ötesinde, iki dar bina arasında yapılan incelemede bulunan parçanın, uçağın iniş takımı parçası olduğu bildirildi.

150 cm. uzunluğunda ve 43 cm. genişliğindeki parça, iki bina arasındaki 43 cm’lik boşluğun dibinde bulundu. Enkazın kırık bir makaraya bağlı halata sarılı olduğu gözlenirken, uzmanlar parçanın önce fırlayarak binalardan birinin üzerinde bulunan bu makaraya takıldığını, daha sonra da düştüğünü tahmin ediyor.

11 Eylül 2011’deki terör saldırılarının ardından saldırıya ait enkaz parçaları, saldırıyı izleyen aylarda da bulunmaya devam etti. Uzmanlar zehirli madde olup olmadığı tespit edildikten sonra enkazı kaldıracaklarını bildirdi.

Son enkazın bulunduğu yer tesadüf eseri yeni İslam Merkezi’nin de kurulacağı alan. ”Sıfır noktasına” yakınlığı dolayısıyla bu İslam Merkezi’nin kurulmasına karşı büyük protestolar düzenlenmişti.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG