Erişilebilirlik

Singapur Virüs Takibi İçin Cihaz Dağıtmaya Hazırlanıyor


Singapur, Corona virüsü salgınıyla mücadele edebilmek için ülkede yaşayan 5,7 milyon kişiye elektronik takip cihazı dağıtmaya hazırlanıyor. Bu sistem dünya üzerinde bugüne dek Corona virüsü salgınına karşı yapılmış en kapsamlı takip uygulaması olacak.

Yetkililer, vatandaşlara dağıtılması gereken cihazların telefonlarla blueetooth bağlantısı kurabileceğini, ancak akıllı cep telefonunun cihazın kullanımı için şart olmadığını belirtiyor.

Konuyla ilgili çalışmaları yürüten Bakan Vivian Balakrishnan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir akıllı telefona ihtiyaç duymayacak olan taşınabilir cihazı geliştiriyoruz ve yakında dağıtmaya başlayacağız. Eğer sistem çalışırsa bunu Singapur’da bulunan herkese dağıtabiliriz” dedi.

Hükümet, söz konusu cihazı kullanmanın zorunlu olup olmayacağına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Singapur’da daha önce takip için geliştirilen TraceTogether adlı akıllı telefon uygulamas,ı özellikle Apple marka telefonların işletim sistemleriyle uyum sağlamadığı için yeterince etkili olmamıştı.

Singapur, halka dağıtılması düşünülen takip cihazlarının nasıl olacağına ilişkin herhangi bir ayrıntı paylaşmadı. Uzmanlar, cihazların virüsün yayılımını sağlıklı biçimde takip edebilmesi için kullanımının zorunlu olmasının gerektiğini, hükümetin de bu yönde bir karar almasının beklendiğini belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG