Erişilebilirlik

Siyah Erkek Hakkında Sahte Şikayet Davası Düştü


Amy Cooper
Amy Cooper

Geçen yıl New York’ta Central Park’ta siyah bir kişiyi kendisini tehdit etmekle suçlayan beyaz Amerikalı kadına karşı açılan davada suçlamalar düştü.

Ekim ayında yaşanan olayda beyaz Amerikalı Amy Cooper, Central Park’ta köpeğini yürüyüşe çıkardığında, parkta siyah Amerikalı kuş gözlemcisi Christian Cooper ile karşılaştı. Christian Cooper’ın, Amy Cooper’ı köpeğinin tasmasını takması konusunda uyarmasının ardından beyaz Amerikalı kadının, “Polisi arayacağım. Onlara siyah Amerikalı bir adamın beni hayatımla tehdit ettiğini söyleyeceğim” dediği anlar Christian Cooper’ın cep telefonuyla kayda aldığı videoya yansıdı.

Sosyal medyada yayınlanan ve çok sayıda kişinin izlediği video, ülkedeki ırkçılık tartışmalarının daha da büyümesine neden oldu.

Amy Cooper’ın ‘kötü davranış’ suçuyla yargılandığı davada suçların düşmesiyle ilgili olarak savcı Robert Barnes Twitter üzerinden açıklama yaptı. Barnes, davadaki suçlamaların “kapsamlı ve dürüst bir soruşturma” sonucunda düşürüldüğünü savundu.

Manhattan Bölge Savcısı Yardıcısı Joan Illuzzi-Orbon da ilk kez ‘kötü davranış’ suçuyla yargılananlar için hapis cezası yerine terapi programları gibi alternatif yöntemlere sıklıkla başvurulduğunu belirtti.

New York Post gazetesine göre Illuzzi, Amy Cooper’ın “davranışlarında ilerleme kaydetmeye yönelik” beş seanslık bir terapi programını tamamlamasının ardından hakimin savcıların davanın düşürülmesi talebini kabul ettiğini söyledi.

Sosyal medyada yayınlanmasının bir gün sonrasında 30 milyonun üzerinde kişi tarafından fazla izlenen video, beyaz Amerikalılar’ın emniyeti arayarak siyah Amerikalılar’la ilgili asılsız ihbarda bulunduğu diğer olayları da yeniden gündeme taşıdı.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG