Erişilebilirlik

Siyasi parti liderleri oylarını kullandı


Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi için oy verme süreci devam ederken, siyasi parti liderleri de oylarını kullandı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’daki Arjantin İlkokulu’nda oy kullandıktan sonra açıklama yaptı.

Okulun içerisinde ve dışında yoğun bir kalabalık Kılıçdaroğlu’nun görmek için beklerken, vatandaşların “Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu” sloganları atması dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu Ankara'da oyunu kullandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00


Kılıçdaroğlu açıklamasında, “Bütün yurttaşlarıma teşekkür ederim. Sandığa gidip oy kullanan bütün yurttaşlarıma en içten sevgilerimi, saygılarımı sunarım. Hepimiz demokrasiyi, birlikte olmayı, kucaklaşmayı çok özlemişiz. Bundan sonra göreceksiniz inşallah bu ülkeye baharlar gelecek ve baharlar hep devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Kılıçdaroğlu ile aynı sandıkta oyunu kullandı.

Erdoğan: “Seçim süreci olaysız devam ediyor”

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ise, İstanbul Üsküdar’daki Saffet Çebi İlkokulu’nda oyunu kullandı.

Erdoğan oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Türk demokrasisi için inşallah bugün sabah itibariyle takipteyim, İçişleri Bakanı’mdan da aldığım bilgilere göre, olaysız bir seçim süreci şu ana kadar devam ediyor. Deprem bölgesinde de vatandaşlarımız büyük bir şevkle ve aşkla oylarını kullanıyor. Buralarda da şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yok. Temennim odur ki, akşam sayımlardan sonra ülkemiz, milletimiz, Türk demokrasisi için hayırlısıyla bir geleceği rabbimden niyaz ediyoruz ve bütün seçmenlerimizin hiç endişeye kapılmadan akşam saat 17’ye kadar oylarını kullanmaları Türk demokrasisinin gücünü göstermesi bakımından çok önemli” diye konuştu.

Erdoğan ayrıca sonuçları İstanbul’da takip edeceğini sözlerine ekledi.

Erdoğan oyunu İstanbul'da kullandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00


Akşener: “Aziz milletimizin vereceği karar başımızın üzerinedir”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise oyunu İstanbul’daki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde kullandıktan sonra açıklama yaptı. Seçim çalışmalarından bahseden Akşener, seçim kampanyası boyunca 45 yerde miting yaptığını söyledi.

Akşener, “Herkesin hür ve vicdanına dayanarak kullanacağı oyların sandıktan çıkan sonuçlarına, hepimizin saygı göstermesi ve çıkan sonuca başüstüne demesi kısmındayız. Aziz milletimizin vereceği karar başımızın üzerinedir. İnşallah herşey güzel ve iyi olacak” diye konuştu.


Ankara’da Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi’nde oyunu kullanan Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ise, herkese oyunu kullanması çağrısında bulunarak, “Memleketimize, milletimize hayırlı olsun. Sükunetle bu seçimi bir bayram havasında geçirelim” dedi.

Bahçeli: "Önemli seçim"

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara’da Anıttepe Ortaokulu’nda oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Türk siyasi hayatında önemli bir seçim. Bu seçime yüksek bir katılım olduğu görülmekte. İnşallah milletimize hayırlı-uğurlu olsun. Bütün siyasi partilerimize başarılar diliyoruz” dedi.

Bahçeli seçim sonuçlarını MHP Genel Merkezi’nden takip edeceğini sözlerine ekledi.

İnce Ankara'da oyunu kullandı

Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilen Memleket Partisi lideri Muharrem İnce de Ankara'da oy kullandıktan sonra yaptığı konuşmada, hakkındaki iddialara değinerek, "Bunlar sahte. 50 gündür terör örgütlerinin saldırısı altındayım. Lütfen haberleri doğru yapın. Kaset komplosu filan. Ne kaseti! Böyle bir görüntü, böyle bir dekont yok. Kim bunları yaydıysa hepsine dava açacağım" dedi.

Buldan: "Artık çalışmalarımızın karşılığını alma zamanı geldi"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da Van Cumhuriyet Lisesi’nde oyunu kullandı. Buldan yaptığı açıklamada, "Uzun süredir çalışıyoruz ve bugün artık çalışmalarımızın karşılığını alma zamanı geldi. Bugün Türkiye’nin her yerinde insanlarımız oylarını kullanacak. Diliyorum ki kullanılan tüm oylar bu ülkenin barışına, adaletine, demokrasisine vesile olur" ifadelerini kullandı.

Partinin diğer eş genel başkanı Mithat Sancar da Ankara'da oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada seçimleri Türkiye tarihinin en önemlisi olarak niteledi.

"Türkiye tarihinin en önemli seçimlerini yaşıyoruz"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Davutoğlu: "Ülkemizin geleceği için oyumuzu kullandık"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da İstanbul Eyüpsultan Nejat Sabuncu İlkokulu'nda oyunu kullandı. Davutoğlu, "Çok partili sistemde milletin kullandığı iradeyle seçim üzerinden ülkeyi bir emanet olarak devralan iktidarlar, süreleri boyunca bu emanete sadık kalmak için çalışmak durumundadır" ifadelerini kullandı.

"Halkımızın açıkça egemenliğini ilan ettiği bir gün"

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da oyunu Ankara'da Bilkent Emlak Bankası Ortaokulu'nda kullandı. "Milli iradenin tecelli ettiği, halkımızın açıkça egemenliğini ilan ettiği bir gün" diyen Babacan, "Seçimlerin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Aynı zamanda bu seçimlerin bütün dünyada demokrasi özlemi çeken bütün insanlar için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum" diye konuştu.

"Milletimiz, son tercihini bugün belirleyecek"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da oyunu Ankara'da Çankaya Lisesi'nde kullandı. Karamollaoğlu, "Mühim olan memleketimizin, milletimizin huzur içinde bundan sonraki hayatını devam ettirebilmesi" dedi.

Uysal: "Bugün, sandıkta konuşma günü"

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'da Afyonkarahisar’da Selçuk İlkokulu’nda kullandı. Uysal, "Bir bayram gününe uyanmış hissiyatı ile buradayız. 14 Mayıs’ın yıldönümünde, 14 Mayıs 2023 tarihi de milletimizin derinden bir nefes almasına vesile olacaktır. Türk demokrasisinin en önemli sermayesi kavgasız dövüşsüz iktidarları değiştirebilme kabiliyetidir, seçimi icra edebilme kabiliyetidir. Bugün bunu gerçekleştiriyoruz" dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da, oyunu Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kullandı.

YSK Başkanı Yener: “Seçim sorunsuz devam ediyor”

Bu arada Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, “Cumhurbaşkanlığı pusulasında Muharrem İnce’nin bulunduğu yerin karalandığı” iddiaları soruldu. Oyunu kullandıktan sonra açıklama yapan Yener soruya, “Bu iddianın doğruluğunu biz de teyit edemedik ancak tüm sandık kurulu başkanlarımıza gerekli ikaz ve uyarılar yapılmıştır. Herhangi bir adayın pusuladaki yerinin çizilmemesi gerekmektedir” yanıtını verdi.

Yener ayrıca, şu ana kadar seçimin sorunsuz devam ettiğini sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG