Erişilebilirlik

Smithsonian El Sanatları Sergisi'ne Büyük İlgi


Smithsonian El Sanatları Sergisi'ne Büyük İlgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00
Washington’da düzenlenen Smithsonian El Sanatları Sergisi, Amerika’daki en itibarlı ve katılması en zor el sanatları sergisi olarak biliniyor. Smithsonian Kadın Komitesi tarafından düzenlenen sergiye seramikten cam ve metale, mobilyadan, ahşap işleme ve mücevherata, on iki farklı alanda faaliyet gösteren yüzden fazla sanatçı katıldı.

Josh Simpson, cam sanatçısı. Uzay, Josh’un en büyük ilgi alanlarından. Cam sanatını evrene olan tutkusuyla birleştiren Simpson, galaksileri andıran büyük cam tabaklar yapıyor.

Simpson, “Tasarladığım eserlerde ya dünyadan uzaya bakışımı ya da uzaydan dünya, ya da başka gezegenlere olan bakış açımı yansıtıyorum,” diyor.

Simpson da birçok Amerikalı sanatçı gibi el sanatları sergilerine katılıyor. En sevdiği ise, Smithsonian’ın düzenlediği bu sergi.

Ancak başvuran bin 200 sanatçı arasından sadece 120’si seçiliyor.

Sergiye 30 yıldır düzenli olarak başvuran Simpson şimdiye kadar sadece üç kez kabul edilmiş.

Josh Simpson, “Bu en iyi el sanatları sergisi. Harvard Üniversitesi’nden kabul almak bu sergiye kabul edilmekten daha kolaydır,” diyor.

Eserlerle sehayat etmekse oldukça zor.

Serginin açılışından 48 saat önce Simpson’un kardeşi Kim, sanatçının Massachusetts eyaletindeki evinden Washington’daki Ulusal Yapı Müzesi’ne sekiz saat süren yolculuktan sonra ulaştı.

İki kardeş ertesi gün cam eserleri standa yerleştirmekle geçirdi. Ama açılıştan önce herşey hazırdı.

Simpson yaşadığı gerginliğe rağmen sergiye katılmayı çok seviyor: “Benim için sanatım, camın üzerinde. Eserlerimden birini satın aldığınızda benim de bir parçama sahip oluyorsunuz. Umarım eserlerim uzay yolculuğu hissini ya da Hubble Telekopu’nun çektiği fotoğrafların uyandırdığı heyecanı yansıtıyordur.”

Simpson’un evrene dair tutkusu, NASA astronotu Cady Coleman’la evliliğinden sonra iyice alevlenmiş.

Coleman üç kez uzaya gitmiş.

Simpson, “Eşimin uzayda çektiği binlerce fotoğraf eserlerimi şekillendirmeme yardımcı oluyor,” diyor.

Smithsonian sergisinde gönüllü çalışan Kathleen White Koehrsen, Simpson’un eserlerine hayran: “Simpson’un eserlerini gördüğümde çok beğendim. Özellikle mavi olanlar çok güzel. Parlaklık sizi camın içine çekiyor. Eseri bu nedenle satın aldım.”

Simpson çok şansı olmasa da seneye de sergiye katılmayı umuyor: “Kabul edilmek için şansa ihtiyacım var.”

Bilet satışları ve bağışlardan elde edilen gelir, Smithsonian Enstitüsü’nde eğitim ve araştırmaları destekliyor.
XS
SM
MD
LG