Erişilebilirlik

Smithsonian Çocukları Bilime Isındırıyor


Smithsonian Çocukları Bilime Isındırıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Smithsonian'a bağlı Doğal Tarih Müzesi öğrencilerin bilime ilgisini arttırmak için açtığı eğitim merkezinde mikroskopla çalışmaktan farklı canlı türlerini incelemeye kadar birçok konuda öğrenme imkanı sunuyor

Amerikalı eğitimciler, öğrencilerin bilime ilgisini arttırmada zorluk çekiyor. Smithsonian Ulusal Müzesi bünyesindeki Doğal Tarih Müzesi ise bu konuda bir seçenek sunuyor: Gençler için ilk kez yapılmış, türünün tek örneği olan bir eğitim merkezi.

Bazı çocuklar insan kemik yapısıyla ilgili bilgi alırken, diğerleri farklı canlı türlerini öğreniyor.

Ben ve Nate de mikroskopla inceleme yapıyor.

Ben Werb, “Tam olarak neye baktığımı anlamadım ama pembe renkliydi ve çok ilginçti” diyor.

Bu gönüllüler, kendi yaş grupları için tasarlanmış interaktif bir öğrenim merkezini test eden ilk öğrenciler arasında.

“Meraklı” adı verilen öğrenim merkezi, öğrencilerin deney yapabilecekleri bir yer. En son teknolojiyi içeren merkezde dijital ve sanal, toplam altı binin üzerinde nesne bulunuyor.

Öğrenciler şimdiden neleri çok sevdiklerini seçmişler.

Nate Reistetter, “Dinazor kemikleri vardı ve bilgisayarlardaki kodu taradığımda, kemiklerin nerede bulunduğunu ve diğer bilgilerini gösteriyordu” diyor.

Duyulara hitap etmek, öğrenim merkezinin ana amaçlarından biri.

Olivia Persons, merkezin kurulmasında katkısı olan yedi öğrenciden biri. Persons, en çok antropoloji laboratuvarını sevdiğini söylüyor: “Bir sürü dijital şey var, bilgisayar ekranları, dokunmatik ekranlar ama burada gerçek insan kemiklerine dokunabiliyorsunuz.”

Shari Werb, müzenin eğitim ve halkla ilişkiler müdürü, aynı zamanda Ben’in de annesi: “Bilim insanlarımızın gelip, öğrencilerle konuşabileceği bir ortam yaratmanın yanında, onların üzerinde çalıştığı bazı araştırmaları öğrencilerin de kullanımına açtık. Böylece öğrenciler de bunlara dokunup, görebilme imkanını elde ettiler.”

Merkezin konferans salonunda, dünyanın farklı yerlerinde bulunan araştırma merkezleriyle canlı uydu bağlantıları yapılabiliyor. Böylece, genç bilim meraklıları uzmanlarla birebir bağlantı kurabiliyor.

Meraklı Eğitim Merkezi, müzenin kalıcı programı, ancak katılımcıların ilgisini sürekli çekebilmek için yenilikler yapmaya devam edecek.
XS
SM
MD
LG